İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Gemlik Körfezi Atık Sulardan Arınacak

Bursa’nın yüzde 95’ini kapsayacak şekilde atık su arıtımı sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, özellikle Gemlik Körfezi’ni kirlilikten arındıracak bir yatırımın daha startını verdi. Orhangazi ilçesindeki günlük 17 bin metreküp kapasiteli arıtma tesisinin kapasitesini 51 bin metreküpe çıkarılacak yatırımın temeli atılırken, çalışma tamamlandığında Karsak Deresi üzerinden Gemlik Körfezi’ne ulaşan atık sular tamamen arıtılmış olacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, mevcut 16 adet atıksu arıtma tesisi, 51 adet paket atıksu arıtma tesisi, 63 adet doğal atıksu arıtma tesisi, 108 adet terfi merkezi ve 1 adet çamur yakma tesisi ile birlikte Bursa’nın yüzde 95’ini kapsayacak şekilde atık su arıtımı sağlıyor. Bir taraftan yeni arıtma tesislerini kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan mevcut tesislerin kapasitesini artırma çalışmalarına Orhangazi’yi de ekledi. Orhangazi ilçesinde ihtiyacı karşılayamayan günlük 17 bin metreküp kapasiteli tesisin kapasitesini 51 bin metreküpe çıkacak ilave tesisin temeli atılırken, yaklaşık 18 milyon Euro’ya mal olacak yatırımla AB standartlarında ileri biyolojik kentsel arıtma sonucunda arıtılmış atık sular filtrasyon ve ultraviyole dezenfeksiyondan sonra Karsak Deresi’ne verilecek.

18 Milyon Euro

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, törende yaptığı konuşmada, İller Bankası’ndan aldıkları güçle, harika işler yapmaya devam ettiklerini, 17 ilçede dokunmadık yer bırakmadıklarını söyledi. Yıllardır tankerle su taşınan birçok köyü kesintisiz içme suyuna kavuşturduklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Bir park açsak, derler ki: ‘Belediye çalışıyor’. Burada yaptığımız işi törene katılan sizler görüyorsunuz. Buraya 18 milyon Euro harcanacak. Söylerken kolay söyleniyor. 540 milyon TL civarında bir parayı buraya harcayacağız. Harcamamız lazım çünkü suyumuzu temiz tutmamız lazım. Derelerimizi temiz tutmamız lazım. Sağlığımızın yerinde olması için altyapı önemli. Arıtma sistemlerimizin düzgün ve kapasitesinin yüksek olması lazım” dedi.

30-40 Yıl Sorun Yaşanmayacak

Son 6 yılda Orhangazi altyapısına da önemli yatırımlar yaptıklarını kaydeden Başkan Aktaş, “İlçemizde 85 kilometre içme suyu, ayrıca pınar kaynağı ve isale hattı olmak üzere 112 kilometre içme suyu çalışması yaptık. 26 kilometre kanalizasyon, 14 kilometre yağmur suyu hattı döşedik. Olası sel ve su baskınlarına karşı 1.200 metre dere temizliği yaptık. 8 adet içme suyu deposu yaparak yaz aylarında tankerle su taşınan pek çok mahallede bu sorunu tamamen ortadan kaldırdık. Ayrıca 4 adet doğal atık su arıtma tesisi ve 6 adet paket atık su arıtma tesisini ilçemize kazandırarak doğaya deşarj edilen tüm atık suları arıtmadan geçiriyoruz. Bugün de atıksu arıtma tesisini 17 bin metreküp kapasiteden 51.000 metreküp kapasiteye çıkarıyoruz. Önümüzdeki en az 30-40 yılın ihtiyacını karşılayacak bir altyapıyı oluşturmuş oluyoruz” diye konuştu.

Karsak Deresi’nin Denize Taşıdığı Kirlilik Son Bulacak

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın da Cumhuriyet tarihinde Orhangazi’ye yapılan en büyük yatırımın temelini attıklarını vurguladı. Zaman zaman gündeme gelen Karsak Deresi’nin denize taşıdığı kirliliğin bu yatırımla son bulacağını vurgulayan Aydın, “İnşallah bu arıtmamız sayesinde artık denizlerimiz de göllerimiz de çok daha temiz olacak. Gerçekten son derece mutluyum. Bu tür büyük yatırımların bundan sonraki süreçte de devam edeceğini biliyor, ilçemize gösterdiği yakın ilgi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı

Bursqa Büyükşehir Belediyesi, Karacabey Boğazı’ndaki su kalitesinin arttırılması amacıyla Mart ayında temelini attığı Karacabey Yeniköy Atıksu Arıtma Tesisinde inşaat çalışmaları devam ediyor.

Karacabey ilçesi Boğaz, Bayramdere ve Kurşunlu yerleşimlerine hizmet verecek olan tesis, günlük 4.400 metreküp kapasiteye sahip olacak. AB standartlarında ileri biyolojik kentsel arıtma prosesine uygun bir şekilde hizmet verecek olan tesiste arıtılmış sular, ultraviyole dezenfeksiyondan sonra derin deşarjla Marmara Denizi’ne verilecek. Böylelikle bu yıl ilk kez Kurşunlu sahilinde mavi bayrağın dalgalandığı Karacabey Boğazı’nda deniz suyu kalitesi daha da artacak.

İleri Biyolojik Kentsel Arıtma

Arıtma tesisi yatırımlarının ülkenin geleceği için büyük önem taşıdığını hatırlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Geçen senelerde büyük bir müsilaj problemi ülke gündemine geldi. Bunun bir daha olmaması ve denizlerimizi daha temiz hale getirmek için ilgili tüm illerle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda toplantılar yapılmıştı. Var olan çalışmalarımızı bizde gözden geçirerek gerekli adımları hızla atmaya devam ettik. Arıtma tesisimiz AB standartlarında ileri biyolojik kentsel arıtma prosesine uygun bir şekilde hizmet verecek. Tesiste arıtılan sular, ultraviyole dezenfeksiyondan sonra derin deniz deşarjıyla Marmara Denizi’ne verilecek. Karacabey Longoz ormanları ve Marmara Denizini korumak için üzerimize düşeni büyük bir titizlikle yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 31.05.2022 tarihinde teklifleri toplanan Kentsel Altyapı Projeleri-II-Bursa Atıksu Arıtma Tesisleri Yapımı (KAP- 2- BRS- W06) Lot 2: Yeniköy (Karacabey) Atıksu Arıtma Tesisi Yapımı ve Orhangazi ve İznik Atıksu Arıtma Tesisleri Kapasite Artışı Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 18.08.2022 tarihinde sözleşme imzalandı. 24.980.056,56 Euro bedel ile Kuzu Toplu Konut İnşaat A.Ş. (Ankara) firması aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 31.05.2022 tarihinde teklifleri toplanan Kentsel Altyapı Projeleri-II-Bursa Atıksu Arıtma Tesisleri Yapımı (KAP- 2- BRS- W06) Lot 1: Orhaneli Atıksu Arıtma Tesisinin Kapasitesinin Arttırılması ve Doğu Atıksu Arıtma Tesisi Giriş Yapıları ve Ön Arıtma Ünitelerinin Rehabilitasyonu Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 18.08.2022 tarihinde sözleşme imzalandı. 15.518.030,00 Euro bedel ile Karas Altyapı (Ankara) & Barankaya İnşaat (İzmir) iş ortaklığı aldı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.