İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

DSİ’den Yeraltı Barajı Seferberliği

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Küresel ısınma ve aşırı su tüketime bağlı olarak her yıl kendini daha da hissettiren kuraklığa karşı başlatılan yeraltı barajları hamlesi kapsamında İzmir, Manisa ve Uşak’ta 17 yeraltı tesisi inşa edilecek.

Yeraltı Seferberliği Başlatıldı

DSİ, İzmir, Manisa ve Uşak’ta şu ana kadar 12 yeraltı tesisini tamamladı.  Hedef, 2023 yılına kadar Ege Bölgesi’ndeki bu 3 ilde 17 yeraltı suyu tesisi inşa etmek.  Bunlardan 12’sini an itibari ile tamamladı. 2 proje inşaat, 3 proje de planlama aşamasında.

Tire’de Yeraltı Su Seviyesi 10 Metre Yükseldi

Yeraltı Suyu (YAS) Suni Besleme Projeleri’nin büyük çoğunluğu DSİ’nin kendi imkanları ile yapılıyor. Tire Eğridere YAS (Yeraltı Suyu) Suni Besleme Tesisi 2019 yılında tamamlanmıştı. DSİ’nin bölgede yaptığı etüdlerde yeraltı suyunun kuyularda yaklaşık 10 metre kadar yükseldiği görüldü. Bu en çok bölge üreticisini mutlu etti. Yeratı suyu suni besleme tesislerini önümüzdeki yıllarda daha da çoğaltmayı hedefleniyor.

Kiraz’a Yeraltı Barajı

Kiraz Suludere’de inşa edilen Yeraltı Barajı ile yaklaşık 410 dekar arazide sulu tarıma geçilecek.  Kiraz Suludere Yeraltı Barajının gövde hacmi 2972 m3, yeraltı barajında 55.000 m3 su tutulacak.

Tamamlanan YAS Suni Besleme Tesisleri

-Tire Eğridere YAS Suni Besleme Tesisi

– Manisa Kabazlı 1 YAS  Suni Besleme Tesisi

– Manisa Kabazlı 2 YAS Suni Besleme Tesisi

-Uşak Yeşilkavak 1 YAS Suni Besleme Tesisi

– Uşak Yeşilkavak 2 Suni Besleme Tesisi

– Uşak Sivaslı Kuruçay YAS Suni Besleme Tesisi

– Manisa Göbekli 1 YAS Suni Besleme Tesisi

– Manisa Köseali YAS Suni Besleme Projesi

– Manisa Gümüşçay YAS Suni Besleme Tesisi

– İzmir Torbalı Fetrek YAS Suni Besleme Tesisi

-Manisa Beydere YAS Suni Besleme Tesisi

-Kiraz Suludere YAS Barajı ve Suni Besleme Sulaması

İnşaat aşamasındaki YAS Suni Besleme Tesisleri

– Manisa Tabak Çayı YAS Suni Besleme Tesisi

– İzmir Bergama Kozak Çayı YAS Suni Besleme Tesisi

Planlama aşamasındaki YAS Suni Besleme Tesisleri

– Manisa Irlamaz YAS Suni Besleme Tesisi,

–  Manisa Şahyar YAS Suni Besleme Tesisi

–  Manisa Ahmetli Çıkrıkçı Çayı YAS Suni Besleme Tesisi

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.