İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Akpınar Pekmezci Barajı’nda iş yarılandı

Kırşehir’in Akpınar İlçesinde bulunan Pekmezci Köyü sınırları içerisinde yapımına başlanan depolayacağı 1.45 milyon metreküp su ile 3.870 dekar tarım arazisini su ile buluşturacak baraj inşaatında çalışmalar %50 seviyesine ulaştı.

Çalışmaları devam eden Akpınar Pekmezci baraj inşaatında katof kazısı, enjeksiyon işleri, menba batardosu kondüvi imalatı, dolusavak perde betonları, ulaşım yolları ve enerji nakil hattı tamamlandı, gövde dolgu imalatı ve dolusavak beton imalatları devam ediyor.
Temelden 36.50 metre yüksekliğe sahip Pekmezci barajı 1.45 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip. Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.
Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 4 milyon 287 bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor. Projeyi Sim Uluslararası ve Okyanus Mühendislik ortak girişimi gerçekleştiriyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.