İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Hilti, Yangınla Mücadelede İnovatif Çözümler Sunuyor

Özgecan IŞILTAN

Hilti Türkiye Pazarlama Direktörü   

Ani gelişen doğal afetler arasında yer alan yangınlar yol açtıkları hasarlarla can ve mal kaybına neden olabiliyor. Alınacak bazı önlemlerle bu kayıpları en aza indirmek için Hilti olarak Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda birçok patentli ürün ürettik. ASTM ve EN gibi en zorlu uluslararası standartlara göre test edilmiş çok geniş ölçekli yangın durdurucu ürünlerimiz sayesinde yangının olası hasarlarını önleyerek yapı güvenliğine büyük katkı sağlıyoruz. İnovatif teknolojimizle geliştirdiğimiz UL listeli pasif yangın durdurucular ile binalar ve endüstriyel tesislerin kapalı alanlarının yanı sıra büyük tehlike altında olan enerji sektöründe de ortaya çıkabilecek yangınlara karşı mücadele ediyoruz.

Hilti CFS CC Yangın Durdurucu Kablo Kelepçesi

Yangını hapsederek büyümesine engel olan teknoloji

Araştırmalara göre, önlem yetersizliği ve çeşitli sebeplere bağlı olarak çıkan yangınlar esnasında duman zehirlenmesi sebebiyle hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 60’ı buluyor. Ölümlerin yüzde 57’si ise yangının meydana geldiği alanların dışında oluyor. Bu durum insanların yangından kurtulmak için başka alanlara kaçtığını, ancak kontrol altına alınamayan alev ve duman yoğunluğu yüzünden hayatını kaybettiğini gösteriyor. Tüm bu verilerden yola çıkarak geliştirdiğimiz UL listeli yangın durdurucu ürünlerimizle yangın esnasında olası riskleri en aza indiriyoruz. Yangın, zehirli duman ve gazların geçişini engellemek için tasarlanan ve uygulanan sistemlere imza atıyoruz. Pasif yangın durdurucu ürünlerimiz yangın sırasında yapıda meydana gelen boşlukları şişirerek kapatıyor ve yangının çıktığı yere hapsedilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede yangının büyümesini önleyerek insanların ev, işyeri, fabrika veya tesisleri terk etmesi için güvenli bir ortam oluşturuyor ve dumansız bir hava sahası yaratıyoruz. Deprem karşısında da dayanıklılığını ve işlevselliğini koruyan pasif yangın durdurucu ürünlerimiz, depremin hareketlerine uyum sağlayarak şok yükleri ve darbelerden etkilenmiyor.

Hilti CFS DD 1” Yangın Durdurucu Kablo Macunu

Dört saate kadar gaz ve dumanın yayılmasını önlüyor

Hilti Pasif Yangın Durdurucu ürünlerimiz yangın esnasında dört saate kadar alev, duman ve zehirli gazların yayılmasını ve ısının yükselmesini engelliyor. Yangına dayanıklı olmalarının yanı sıra açıklıklardan su geçirmezliği ve akustik performanslarıyla da dikkat çeken yangın durdurucu ürünlerimiz; duvar, tavan veya taban seviyelerinin kablo, boru veya birleşimlerin iyileştirilmesine yardım ediyor. Bu sayede yangının, dumanın ve toksik gazların yayılması engelleniyor. Pasif Yangın Durdurucular grubumuzda mastikler, spreyler, köpükler, kelepçeler, sargılar, bandajlar, boyalar, yastıklar, harçlar, macunlar ve kablo koruma boyası gibi yangın karşısında güvenliği maksimize etmek için geliştirdiğimiz ürünlerimiz yer alıyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.