İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Bechtel-ENKA Ortak Girişimi, Morava Koridoru Otoyol Projesi için UKEF ile İlk İhracatçı Anlaşmasını İmzaladı

Bechtel-ENKA ortak girişimi, Bechtel ENKA UK Limited, Sırbistan’da 5G altyapısı ile donatılmış otoyol inşaatı için €430 milyon (yaklaşık £363 milyon) garantili kredi sağlamak için UKEF ile ilk ihracatçı anlaşmasını imzaladı.

5 Aralık 2019 tarihinde, ENKA-Bechtel ortak girişimi Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti ile, Orta Sırbistan’ı 10 ve 11 numaralı Pan-Avrupa Koridorları ile bağlayacak 112 kilometrelik Morava Koridor Otoyolu Projesinin tasarım ve inşaat işlerini üstlenmek için sözleşme imzalamıştı. Morava Koridoru Otoyol Projesi, Pojate ve A1’den başlayan (Orta Sırbistan’daki Kuzey-Güney otoyolu), Kruševac’tan geçerek (Yugoslavya’nın eski sanayi merkezi) Čačak’ın kuzeyinde bulunan Preljina’ya kadar uzanan, 130 km/s tasarım hızı olan 112 kilometrelik bölünmüş yollu bir otoyoldur. Proje, Batı Morava Nehri vadisinde Doğu-Batı istikametinde uzanacak olup, sanayi kenti Kruševac’a yeni ekonomik koridorların ve Bosna, Karadağ ve Makedonya ile uluslararası bağlantıların sağlayıcısı olarak görülmektedir.

Bölgedeki erişilebilirliğin geliştirilmesi ve bir Dijital Koridor sağlanması adına otoyol güzergahı boyunca uzanan kapsamlı bir telekomünikasyon ağı planlanmakta. Proje dahilinde 10 yeni kavşak, kara yollarını, demir yollarını ve Morava Nehri’ni rota boyunca kesen çok sayıda yapı, Batı Morava Nehri’nin geniş taşkın yatağı sebebiyle önemli miktarda taşkın koruma önlemleri, nehir yatağı koruma yapıları, bentler ve yeni bir nehir yatağının inşası gerçekleşecektir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.