İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Konya Büyük Larende Dönüşümü Projesi

Türkiye’de yürütülen en büyük ihya projelerinden olan Darü’l-Mülk Projesi kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi ve Meram Belediyesi tarafından yürütülen Büyük Larende Dönüşümü Projesi’nde iş başlangıç programı gerçekleştirildi.

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, herkesin hayatının bir döneminde geçtiği, alışveriş yaptığı bir alan olan Larende Caddesi’nde büyük bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Özellikle inşaat malzemecilerinin yoğunlaştığı, fiziki mekan olarak hem şehir sakinlerine hizmet etmekten uzak hem de şehre yakışmayan bir görüntü oluştuğuna dikkati çeken Başkan Altay, “Ayrıca burada ciddi bir trafik yoğunluğu oluşuyor. Yine Şükran Mahallesi’nde yapmış olduğumuz kentsel dönüşümün önünde de adeta bir ur gibi burada bir rahatsızlık oluşturuyordu. Meram Belediye’mizle yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda iyi bir noktaya geldik. Meydanlarda söylediğimiz bir şey var. ‘Üçlü olalım, güçlü olalım’ diye. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Büyük Larende Dönüşümü. İlçe belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’yla birlikte çok hızlı bir şekilde yürütüldü ve bu tarihi dönüşümde artık ikinci etabı tamamlamak üzeriyiz” ifadelerini kullandı.

Büyük Larende Dönüşümü Üç Etaptan Oluşuyor

Büyük Larende Dönüşümünde üç etaplı bir iş yürütüldüğünü paylaşan Başkan Altay şöyle devam etti: “Birincisi, mevcut dükkanların taşınma süreci. Eski Hayvan Pazarı’nın bulunduğu yerde yapmış olduğumuz dükkanlarımıza esnafımızı taşıdık. Esnafımız şimdi yeni yerlerine taşındı, orada ticaretlerine devam ediyor. Esnafımız burada mülk sahibi ya da kiracı olmasına bakılmaksızın uzun vadeli imkanlarla mülk sahibi oldular. İkinci etapta da kamulaştırma çalışmaları tamamlandı ve bugün yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. İnşallah yıkım işlemini bir an önce tamamlayarak caddeyi trafiğe açmayı arzu ediyoruz. Şimdi üçüncü etabın da başlangıcını bugün itibariyle yapmış oluyoruz. Burada en temel amacımız olan Konya’nın dış surlarının ortaya çıkarılması süreciyle ilgili start verilmiş oldu. Şimdi yüzey temizleme çalışmalarından sonra arkeolojik kazı çalışmaları devam edecek. Sonra konstrüksiyon ve rekonstrüksiyon projeleriyle ne yapabileceğimizi bir kez daha görmüş olacağız.”

“İnşallah 2029’a Kadar Şehrimizi Sadece Türkiye’nin Değil, Dünyanın En Güzel Şehirlerinden Biri Haline Getireceğiz”

Bu dönemde kentsel dönüşüm adına tarihi işler gerçekleştirdiklerini anımsatan Başkan Altay, “Larende Kentsel Dönüşümü bunun bir ayağı. Eski Sanayi, Karatay Sanayi’nin taşınması bunun bir ayağı. İnşallah 2024 yılı sonunda esnafımız taşınacak ve orada da işlemlerimize devam edeceğiz. Yine cephanelikte süreç tamamlandı. Askerlerimiz, taşıma işlemlerine devam ediyor. Ağır Bakım’da da yeni yerle ilgili süreci takip ediyoruz. Şöyle Konya’ya bir 5 yıl önce gitsek, Konya’da ne yapılması lazım desek herhalde bu dört maddeyi herkes ilk başta sıralardı. Elhamdülillah aradan geçen 5 yılda bu işleri başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bize destek veren tüm Konyalılara teşekkür ediyoruz.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yapı Kontrol Daire Başkanlığı tarafından 19.10.2023 tarihinde teklifleri toplanan Larende Dükkanları Yapımı İşi ihalesini kazanan firma ile 02.01.2023tarihinde sözleşme imzalandı.65.734.468,94 TL yaklaşık maliyetli işi 72.123.000,00 TL bedel ile Naya Proje Mimarlık (Konya) iş ortaklığı aldı. İşin süresi 300 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.