İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Akkuyu NGS Ekibi, “Rosatom’da Yılın İnsanı” Sanayi Programı Ödüllerini Aldı

Akkuyu Nükleer A.Ş. çalışanları, sektör profesyonelliği ödüllendirme programı “Rosatom Yılın Kişisi” kapsamında, 2023 yılı sonuçlarına göre nükleer sektörün gelişimine yaptıkları katkılardan dolayı ödüllere layık görüldü.

Rosatom Devlet Kurumu’nun en iyi çalışanlarına yönelik ödül töreni, 30 Mayıs’ta Rusya’nın 2024 kültür başkenti Nizhny Novgorod’da 77 kategoride gerçekleştirildi. Rekabetçi seçim, ödül tarihinde bir rekor kırdı: 3.854 başvuru yapıldı.

Tören katılımcılarına seslenen Rosatom Devlet Şirketi Genel Müdürü Alexey Likhachev şunları kaydetti: “Bu, yılın geleneksel ve en duygusal olayı. Kahramanlarımıza ve emekçilerimize teşekkür etmek istiyoruz. Adlarını, yoldaşlarının, ekiplerinin adlarını küresel nükleer endüstri tarihine altın harflerle yazan insanlara. Çalışmalarınız için çok teşekkür ederim.” dedi.

Akkuyu Nükleer A.Ş., 11’incisi düzenlenen sektör ödülünde kendi rekorunu kırdı: Şirket, 7 adaylık ve 12 kazananla temsil edildi . Ayrıca “Rosatom’un uluslararası otoritesini güçlendirmek için” ekip adaylığında 4 çalışan da birinci oldu.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva “Emeğin, işin, bilimin, yaratıcılığın, gelişimin, düşüncenin gerçek insanlarını onurlandırıyoruz. Töreni bu kadar muhteşem kılan insanlar bunlar. Duygular çok yoğun. Proje çalışanlarımızın katılımı ve her zaman kazanması beni çok mutlu ediyor. Uluslararası bir ekibimiz var, Türkiye’de çalışıyoruz. Birçok Türk vatandaşı bizimle çalışıyor. Rosatom Yılın Kişisi ödülüne katılımları giderek daha önemli hale gelecek. Bu havalı!” dedi

Yetenekli Türk gençlerinin nükleer enerji konusunda yetiştirilmesi, Rosatom Devlet Kurumu tarafından inşa edilen Akkuyu NGS projesinin öncelikleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin ilk nükleer santralinin şantiyesinde 300’ün üzerinde genç mühendis çalışıyor. Projenin gelişimine katkıları takdir edilmektedir. “Yİ modelini kullanan nükleer santral inşaat mühendisi” kategorisinde üçüncülüğü Cheyner Mehmet Çağrı’da reaktör kontrolünde lider uzman genç bir Türk mühendis aldı. Buhar jeneratörlerinin tahliyesini optimize etmek için bir çözüm geliştirdi ve uyguladı: Sonuç olarak, büyük bakımdan önceki tahliye döngülerinin sayısı 8,7 kat azaldı.

Lider Reaktör Kontrol Uzmanı Cheyner Mehmet Çağrı “Bu adaylığın kazananları arasında olduğum için çok mutluyum. Bana destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu ödülü Türkiye Cumhuriyeti’ne ithaf etmek istiyorum. Nükleer endüstride yeniyiz ve her geçen gün yeni deneyimler kazanıyoruz.” dedi

Merkezi Tamirhane bölüm müdürü Sergei Karanov ve Merkezi Tamirhane baş uzmanı Denis Chursin meslektaşları sırasıyla 2. ve 1. sırayı aldı. Denis Chursin, her güvenlik kanalı için yağ ve yakıt sistemlerinin devreye alınması için gereken süreyi azaltmak amacıyla bir mühendislik çözümü geliştirdi.

Birinci Genel Müdür Yardımcısı – İnşaat halindeki NGS Direktörü Sergey Butskikh: “Tören ciddi, çok dokunaklı ve içten bir şekilde düzenlendi. İnsanlarla gurur, onların iş ve çabalarıyla içten gurur. Çünkü onlar en iyisi oldular. Disiplin, kararlılık ve elde ettikleri sonuçları gösterdiler. Bu bizim projemizi karakterize ediyor. Zorluklardan korkmanıza gerek yok, onları aşıp ilerlemeniz gerekiyor. Genç Türk mühendislerde faydalı ve ihtiyaç duyulan olma arzusunu görüyorum. Ve ben her zaman bunu onların içinde destekliyorum” dedi.

“SBI modelini kullanan nükleer santral inşaatının yöneticisi” adaylığının kazananı, Proje Yönetimi Destek Departmanı başkanı Anton Feoktistov oldu. Önemli olayların ve Akkuyu NGS inşaat stratejisinin uygulanmasını desteklemek amacıyla kapsamlı bir proje yönetim sistemi oluşturdu. Sistem, 20’den fazlası başarıyla uygulanmış olan 42 projeyi kapsıyor. Ayrıca bu kategoride ikinci sırayı inşaat kalite kontrol departmanı baş uzmanı Denis Glukhov aldı.

“YSİ modelini kullanan bir nükleer enerji santralinin inşaatçısı” adaylığında birincilik, inşaat organizasyon departmanının inşaat işleri departmanı başkanı Sergei Khromov tarafından alındı. Çözümleri, Akkuyu NGS şantiyesi için özellikle karmaşık iş projelerinin geliştirme ve onay sürelerinin %30 oranında kısaltılmasını mümkün kıldı. 2. ve 3. sıralar, yönetici dokümantasyon grubu başkanı Nazugum Iskakova ve elektrik tesisatı işleri departmanı başkanı Vladimir Ostaltsev tarafından paylaşıldı.

“Tedarik faaliyetleri, lojistik ve kalite yönetimi” adaylığında üçüncülük, üretim ve teknik satın alma departmanı başkan yardımcısı Anton Zatsepin’e verildi. Rosatom’un yurt dışı şantiyelerinde benzeri bulunmayan Akkuyu NGS’nin güvenliği açısından önemli bir ürün kalite kontrol sistemi geliştirdi ve uyguladı. Bu sayede üretim süresi %5 oranında kısaldı.

Hazine Başkanı Ekaterina Kalashnikova, Akkuyu NGS’nin sürekli finansmanının sağlanması amacıyla “Ekonomik, Finansal ve Yatırım Yönetimi” kategorisinde üçüncü oldu.

“Acil duruma hazırlık, müdahale ve özel ulaşım” kategorisinde ikincilik, seferberlik hazırlığı, sivil savunma ve acil durumlar, acil durum merkezleri daire başkan yardımcısı Fyodor Makarchuk’a verildi. Onun katılımıyla Akkuyu NGS’ye ilk parti taze yakıtın zamanında teslimi için ilk kez Mobil Kriz Merkezi tasarlanarak kurulumu yapıldı ve nükleer santralin acil durumlara hazırlıklı olması ve müdahale için gerekli sistemler sağlandı.

Genel Müdür Basın Sekreteri – İletişim Direktörü Vasily Korelsky, İletişim Yönetimi kategorisinde birinci oldu. 2023 yılında Akkuyu NGS’nin Türkiye’deki 1. Ünitesi için ilk parti yakıtın teslimine ilişkin törenin hazırlanmasında ve düzenlenmesinde aktif rol aldı. Törenin arifesinde bölge halkına ve uluslararası izleyicilere yönelik bilgi desteğiyle 20’den fazla etkinlik gerçekleştirildi ve bu, medya faaliyetleri açısından sektör rekoru kırdı.

Birinci Genel Müdür Yardımcısı – Yapım aşamasındaki nükleer santralin Direktörü Sergey Butskikh, Kurumsal Fonksiyonlar, Altyapı Projeleri ve GR’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alexey Frolov, Nükleer Güvenlikten Sorumlu Teknik Direktör Yardımcısı Konstantin Shcherbinin, Ulaştırma Lojistiği ve Gümrükleme Dairesi Başkanı Sergey Zinov olarak Uluslararası Nükleer Kulüp ekibinin bir parçası ” “Rosatom’un uluslararası otoritesini güçlendirmek için” adaylığında ikinci sırada yer aldı. Onların aktif katılımıyla nükleer yakıtın erken teslimi için koşullar yaratıldı: Bunun sonucunda Akkuyu NGS resmi olarak nükleer enerji kullanımının nesnesi haline geldi ve Türkiye nükleer enerji üretim teknolojilerini kullanan ülkeler topluluğuna girdi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.