İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

İstanbul Sultangazi Yunus Emre Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2017 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile rezerv yapı alanı ilan edilen Sultangazi ilçesi Yunus Emre Mahallesi’nde projesini hazırladı ve finansman çalışmasını tamamladı. 488 konut, 19 ticaret olmak üzere toplam 507 bağımsız birim ile 1 kreş, 1 mahalle evi ve kapalı otoparktan oluşan projeye İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı program ile başlandı.

“Hayat Kurtaran Bir Çözüm Olacak”

Rezerv konutlarının üretimi konusuna önem verdiklerini belirten İmamoğlu, “Bugün temelini atacağımız Sultangazi Yunus Emre Mahallesi Rezerv Konut Projesi de bu bölgede riskli yapılarda yaşayan hemşehrilerimiz için hayat kurtaran bir çözüm olacak. Burayı özenli projelendirdik. Gerçekten mimarisiyle, çevresine hem değer katacak, yön verecek, hem de bir kaliteyi taşıyacak. Mesela böyle bir projenin içine mutlak nerede yapıyorsak yapalım bir kreş koyuyoruz. Oradaki çocuklarımıza hizmet edecek. Mahalle evi gençler, kadınlar her birisine çok özenli hizmet sunacak noktalar. Yine kapalı otoparklarıyla tam bir yaşam alanı haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

488 konut, 19 ticaret alanı olmak üzere toplam 507 bağımsız birimden oluşacak bu projeyle İstanbulluların güvenli bir ortamda yaşama imkanına kavuşacağını paylaşan İmamoğlu, “İştirak şirketimiz KİPTAŞ ve belediyemizin Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı aracılığıyla hayata geçireceğiz projemizi projenin en kısa zamanda bitirileceğinden hiç kimse şüphe duymasın. Çünkü biz verdiği sözü tutma vaatlerini zamanında yerine getirme konusunda sicili çok temiz bir yönetimiz” diye konuştu.

Kiptaş Sabit Taksitle Konut Üreten Tek Kurum

İmamoğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “KİPTAŞ’ı Türkiye’de sabit taksitle sosyal konut üreten tek kurum haline getirdik. Aynı zamanda, KİPTAŞ’ın tarihinde en fazla riskli yapı yenileyen yönetim olduk. KİPTAŞ ile kentsel dönüşümde yaklaşık 5 yılda; 5.925 bağımsız birimden oluşan 9 projeyi tamamlayıp anahtar teslimini yaptık. 5.285 bağımsız birimden oluşan 18 projenin temelini attık. 6.590 bağımsız birimden oluşan 30 proje için sahada aktif çalışmalarımız devam ediyor. Bu rakamlara sosyal konut ve kaynak geliştirme projelerimiz ise dahil değil. Onları da eklediğimizde çok daha fazla bağımsız birime ve projeye ulaşıyoruz.  Bu alanlardaki temel atmalarımız ve teslimlerimiz de devam ediyor.”

Sağlayacağı Fayda ile Örnek Olacak Bir Proje

Proje; 488 konut, 19 ticaret olmak üzere toplam 507 bağımsız birim ile 1 kreş, 1 mahalle evi ve kapalı otoparktan oluşuyor. Proje kapsamında kentsel dönüşüm odaklı uygulamaların hızlı ve etkin bir şekilde sürdürülmesi ve sonuçlandırılması amacıyla İBB düşecek yapı stoku, rezerv yapı alanı çevresinde bulunan ve riskli yapılarda yaşayan nüfusun güvenli yapılara taşınması için kullanılacak.

Kiptaş İstanbul Konut İmar Plan Turizm Ulaşım San. ve Tic. A.Ş. tarafından 31.01.2024 tarihinde teklifleri toplanan İstanbul ili, Sultangazi ilçesi, Yunus Emre Mahallesi, 1187 Ada 19 Parsel Sayılı Rezerv Alanına İlişkin (488 Adet Konut 21 Adet Ticaretin 1 Etabı Olan 142 Adet Konut) Kentsel Dönüşüm Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 13.02.2024 tarihinde sözleşme imzalandı.516.011.638,97 TL yaklaşık maliyetli işi 498.350.000,00 TL bedel ile Kurumsal Yapı (Gaziantep) & Mufa İnşaat (İstanbul) iş ortaklığı aldı. İşin süresi 840 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.