İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Bayrampaşa – Eyüpsultan Tramvay Hattı Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bayrampaşa Eyüpsultan Eminönü arasında yeni bir tramvay hattının çalışmalarına başlıyor. Bayrampaşa Eyüpsultan Tramvay Hattı ile İstanbul’un en yoğun nüfuslu ilçelerinin ulaşımını daha da kolay hale getirilecek.

Bayrampaşa Meydanı’ndan Bayrampaşa-Eyüpsultan Tramvay Hattına binen İstanbullular, 22 dakikada Eminönü’ne ulaşabilecek.

Tramvay hattının Feshane’den Bayrampaşa Meydanı’na kadar olan uzatma kısmının projelendirmeleri tamamlandı. İhale hazırlıkları yapılan tramvay hattının yapım ihalesi yapıldı ve teklifler toplandı.

Günde 40 bin yolcu taşıyacak, 3.2 km uzunluğunda ve 5 istasyondan oluşan Eyüpsultan – Bayrampaşa Tramvay Hattı projesi Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’na entegre olarak planlandı.

Eyüpsultan-Bayrampaşa Tramvay Hattı Geliyor

Bayrampaşa trafiğini azaltacak Eyüpsultan-Bayrampaşa tramvay hattının çalışmalarını tamamladıktan sonra İstanbulluların hizmetine sunulacak. Bayrampaşa Meydanı’ndan tramvaya binen bir yolcu Bayrampaşa, Demirkapı ve Eyüpsultan duraklarından sonra Feshane’ye ulaşabilecek.

Bayrampaşa’da yaşayan İstanbulluları denize ulaştıran bir aks olarak projelendirilenz Eyüpsultan-Bayrampaşa Tramvay Hattının uzunluğu 3,2 kilometre. Hattın 1,5 kilometresi yüzeyde, 1,7 kilometresi de yer altından geçecek.

Bayrampaşa-Eyüp Tramvay Hattı Aktarma

Eyüpsultan-Bayrampaşa Tramvay Hattı duraklarında uygun entegrasyonlar yapılacak. Eyüpsultan-Bayrampaşa Tramvay Hattı’na M1 Havalimanı ve T4 Topkapı Tramvay Hattı ile entegrasyon yapılarak yolcuların aktarma yapması sağlanacak.

Yenikapı-Havalimanı Metrosu’nu kullanan bir yolcu, tramvayda Bayrampaşa durağında inerek yaklaşık 40 metrelik bir yüzey entegrasyonuyla, yer altında bulunacak Bayrampaşa istasyonuna geçebilecek. Yolcu hiç araçtan inmeden direkt olarak Eyüp, Feshane, Eminönü duraklarına erişebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü tarafından 19.02.2024 tarihinde teklifleri toplanan Eyüpsultan-Bayrampaşa Tramvay Hattı İnşaat ve Elektromekanik İşleri Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 11.03.2024 tarihinde sözleşme imzalandı.3.770.187.372,28 TL yaklaşık maliyetli işi 3.278.000.000,00 TL bedel ile Antaş Altyapı (Ankara) & Gelişim Yapı (İstanbul) iş ortaklığı aldı. İşin süresi 960 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.