İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Çumra İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka ile birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından Çumra’ya kazandırılan 1,4 megavatlık Seçme Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yaptı, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin temelini attı. Çevreci bir yaklaşım olan atık su artıma tesislerinin ilçeler için çok kıymetli olduğunu belirten Başkan Altay, “İnşallah 2029 yılına kadar atık su arıtma tesisi olmayan hiçbir ilçemiz kalmasın diye uğraşıyoruz. Bu manada Çumra’da yaptığımız atık su arıtma tesisi de bizim için çok önemli. Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden sağlama adına yaptığımız önemli işlerden biri olan Seçme Hidroelektrik Santrali’ni hayata geçirmiş oluyoruz. İki tesisin toplam maliyeti 500 milyon liranın üzerinde” dedi. AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka, “Biz eser ve hizmet siyasetiyle yola çıktık. Konya’mızın ve bütün ilçelerimizin çehresi değişti. Şimdi de gerçek belediyecilik için Türkiye Yüzyılı şehirlerini inşa etmek için kararlıyız” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hizmet ve eser siyaseti yaparak, ilçelerin sorununu çözmek için büyük bir gayret içerisinde olduklarını vurgulayarak konuşmasına başladı.

Çumra’nın ilçe olduğu 1926 yılı ile 2014’de Yeni Büyükşehir Yasasıyla iki önemli tarihi olduğunu kaydeden Başkan Altay, “O günden bugüne çok mesafe kat ettik. Bir ilçenin gelişmişlik seviyesini gösteren önemli aşamalar var. Bunlar; su, kanalizasyon, doğalgaz ve atık su arıtma tesisi. Çevreci bir yaklaşım olan atık su artıma tesisleri ilçelerimiz için çok kıymetli. İnşallah 2029 yılına kadar atık su arıtma tesisi olmayan hiçbir ilçemiz kalmasın diye uğraşıyoruz. Bu manada Çumra’da yaptığımız atık su arıtma tesisi de bizim için çok önemli. Güncel bedelle 400 milyon liranın üzerinde bir tesisin temelini atıyoruz. İnşallah en kısa sürede hayata geçecek ileri biyolojik atık su arıtma tesisimizin Çumra’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İki Tesisin Toplam Maliyeti 500 Milyon Liranın Üzerinde”    

KOP kapsamında içme suyu arıtma tesisi olan Seçme’de yaptıkları 1.4 megavatlık hidroelektrik santralinin de açılışını yaptıklarını belirten Başkan Altay, “Tünelden Seçme Arıtma Tesisi’ne kadar yaklaşık 52 kilometrelik bir hat var ve bu, Türkiye’deki su alma yapısına en uzak arıtma tesisi. Bu tesisin düşüşüne yaptığımız HES, inşallah 3 yılda kendini amorti edecek. Böylece Büyükşehir Belediyemizin elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden sağlama adına yaptığımız önemli işlerden birini daha hayata geçirmiş oluyoruz. İki tesisin toplam maliyeti 500 milyon liranın üzerinde” dedi.

Seçme HES

Konya’ya içme suyu sağlayan Mavi Tünel İçme Suyu hattı üzerinde yapılan Seçme HES Tesisi; 52 kilometrelik isale hattının sonuna kurulması sebebiyle Türkiye’de su alma yapısı en uzun tesis olma özelliğine sahip. Kurulu gücü 1.4 megavat olan tesisin, yıllık üreteceği elektrik miktarı ise yaklaşık olarak 7 milyon kw/h saat olacak.

İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi

İçeri Çumra Mahallesi’ne inşa edilecek Atık Su Arıtma Tesisi ile de Çumra ilçe merkezi, İçeri Çumra, Alibeyhüyüğü ve Okçu mahallelerinden kaynaklanan atık suların arıtılması sağlanacak. Tesiste karbon azot ve fosfor giderim üniteleri de yer alacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Çumra’ya kazandırdığı iki büyük tesisin maliyeti 502 milyon lira.

Belediye Hizmetleri Geliştirme Projesi kapsamında KON – W2 / RB Lot I Çumra Atıksu Arıtma Tesisi (9.895 m3/gün kapasiteli ) Yapımı İşi ihalesini kazanan firma ile sözleşme imzalandı.Söz konusu ihaleyi 9.482.000,00 Euro bedel ile HGG İnşaat A.Ş. (Ankara) firması aldı. İşin süresi 420 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.