İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Marka İtibarını Sağlamak Sadece Kurumsal İletişimin İşi Midir?

Canan DUMAN

Yönetim Danışmanı / Eğitmen / Yazar

Marka itibarını sağlamak sadece kurumsal iletişimin işi midir? CEO’lar, üst düzey yöneticiler itibar yönetiminin bir parçası değil midir? Örneğin; bir CEO işinden çok özel hayatıyla basında haber oluyor, iş ve özel hayat dengesini tutturamıyor, çalışanları arasında özel hayatıyla daha fazla konuşuluyorsa güven ve saygı değerlerini kaybetmeye başlıyor. Etrafına ilham vermesi, davranışlarıyla örnek olması beklenen yöneticinin dedikodu mekanizmasını işletecek adımlardan sakınması, etik değerlere uyumsuzluk göstermemesi gerekiyor.

Kurum itibarının yarısını CEO oluşturduğuna göre kurum dışı etkileşime de önem vermesi, medyanın ilgisini çekecek bir iletişimi gözetmesi bekleniyor. Oysa Türkiye’de basına röportaj veremeyen, basın toplantısında konuşma metni hazırlandığı halde doğaçlama yapacağım diye konuyu toparlayamayan, topluluk önünde sunum yapamayan, beden dilini kullanamayan, pozitif iletişimi esas alamayan, kural tanımayan, eksiklerini görmeyip kendini beğenmeyi sürdüren, kurumsal iletişimin uyarılarını önemsemeyen, kendisine sosyal medya stratejisi geliştiremeyen, vb. CEO profillerini gözlemliyor, kitle iletişim araçları üzerinden takip ediyoruz…

Kurum itibarının en önemli temsilcisi olan CEO, kurumsal itibarın yönetilebilir bir disiplin olduğu algısıyla kurumsal iletişimcisiyle işbirliğini sürdürmeli. İtibarı oluşturmak çok uzun yıllar alırken yitirmek “an” meselesi… Çok hassas ve kırılgan bir zırh olan kurumsal itibarın zedelenmemesi için CEO’ların iş ortakları, çalışanlar ve sosyal paydaşlar nezdinde bir “itibar unsuru” olduklarını her an hatırlamaları ve buna göre davranmaları gerekiyor.

Yönetim Danışmanı, Eğitmen, Yazar Canan DUMAN‘ın Önceki Yazıları

İş Dünyasının Öncelikli Gündemlerinden Biri Ne Olmalıdır? Okumak İçin
İş Hayatında Egosunu Kontrol Edemeyenlerle Nasıl Başa Çıkılır? Okumak İçin

Hep mi Gidenler Suçlu? Okumak İçin

İş Dünyasından Yükselen Ortak Ses; “Çalışanları Elde Tutamıyoruz” Okumak İçin

Aile Şirketlerinde Çalışanlar Nelerle Karşılaşırlar? Okumak İçin

Başarılı Çalışanlar Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkarlar? Okumak İçin

“Kurumsal İletişim” Organizasyon Şemasında Kime Bağlıdır? Okumak İçin

İstifa Etmek mi Daha Zor Kalmak mı? Okumak İçin

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.