İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Endüstriyel Tesislerde Yangın Algılama Çözümleri

Murat DOĞU Platin Teknoloji Elektronik Yangın ve Güvenlik Sistemleri Danışmanı

Noktasal tip yangın algılama dedektörleri ile yangının ilk oluşumu anında ortaya çıkan duman ve ısıyı en etkin şekilde algılanmasına rağmen endüstriyel alanların şartlarından dolayı oluşan hatalı alarm, geç algılama, çabuk kirlenme, algılayıcı hücrede toz toplanması gibi işletme riskleri bulunmaktadır.

Doğrusal Alan Nedir ?
Özellikle endüstri ve imalat alanlarında doğrusal olarak devam eden kablo tavaları, mekanik tesisatlar, şaftlar, tüneller, bantlar, konveyörler, tesisat kanalları doğrusal alanlar olarak tanımlanır .

Doğrusal Isı Algılama Nedir ?
Doğrusal Isı Algılama, tipik olarak özel bir tehlike ortamında, uzun mesafedeki doğrusal alanda ortamları izlemek için kullanılan terminolojidir. Doğrusal ısı algılama sistemleri bu amaçla üretilen Isı algılama kablosunun uzunluğu boyunca herhangi bir yerde oluşan yangını algılayabilir ve algılama alanı birkaç metre olabileceği gibi birkaç kilometreyi aşan uzunluklarda da olabilir.

Doğrusal Isı Algılama Nasıl Çalışır
Doğrusal ısı algılama işletme sıcaklığı ile risk sıcaklıklarını ayırt edebilir. Toplam algılama hattı boyunca herhangi bir yerde ısıyı algılayabilir ve belirlenmiş risk sıcaklığına ulaşıldığında alarm başlatır.
Doğrusal Isı algılama ortam sıcaklığı sabit sıcaklığına ulaştığında veya bu sıcaklığı aştığında, ısıya duyarlı polimer zayıflar, bu da bükülmüş yay çeliği iletkenlerinin temas etmesine izin verir, bu da bir alarm sinyalini tetikleyen elektriksel bir kısa devre oluşturacak şekilde çalışır. 
Birçok doğrusal ısı algılama sistemi konvansiyonel kontrol modülünde veya kendisine ait kontrol panelinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
Doğrusal Isı Dedektörler tesisatları NFPA 72’nin ilgili bölümleri dikkate alınarak dizayn edilmelidir.
Endüstriyel alanlarda doğrusal tip algılayıcıların kullanılması hatalı alarmlardan arındırılmış, etkin ve erken yangın algılamayı sağlayacaktır.

Doğrusal ısı algılama kullanan uygulamalar

Petrokimya depolama tankları
Boru hatları
Açık Deniz Platformları
Rafineriler
Ağır ekipman
Konveyörler
Solar paneller
Dikey Yatay Şaftlar
Kablo kanalları
Trafolar
Ana pano ve Şalt alanları
Soğutma kuleleri
Soğuk hava depoları
Havaalanı Endüstrisi
Karayolu Tünelleri
Demiryolu Köprüleri
Raylı Sistemler
Metro İstasyonları ve Ulaşım Tesisleri
Yürüyen merdivenler
Metrolar
Araç Sistemleri

-Yollar ve Tüneller için Doğrusal Isı Algılama
Olası bir risk durumunda müdahale ve tahliye imkanları otoban ve demiryolu tünellerinin alanının kısıtlı olması ve tünelin mimari inşai yapısından dolayı kısıtlıdır. Olası bir yangın ihtimali ciddi riskler oluşturmaktadır. Tünellerde yangının erken algılanması ve kontrol altına alınması için etkili bir yangın algılama sistemi kurulmalıdır. Kurulacak etkin yangın algılama sistemi ile can güvenliği, etkin – kesintisiz ulaşım ve araç -ekipman – yatırım güvenliği etkin şekilde sağlanacaktır.
Tünel kullanıcılarının, işletmenin ve yatırımın güvenliğini arttırmak
Tünelin sürekliğini sağlamak
Sorunsuz bir hizmet akışı sağlamak
Bakım gereksinimini en aza indirmek
Hatalı alarm risklerini en aza indirmek

Yangın nedenleri arasında motorlu taşıt kazaları, tünel içine olası döküntüler, petrol sızıntısı yanması ve elektrik arızaları sayılabilir.
Yangınlar ve saha testleri, tünellerde yanan araçların sıcaklığının normal bir yangında beklenenden çok daha hızlı arttığını göstermiştir. 

Enerji Üretim Ve Nakil tesisleri
Termik, Hidroelektrik ve Nükleer enerji santrallerinde yangın algılamanın standart algılayıcılar ile zor olduğu özel alanlar bulunmaktadır. Doğrusal Isı Algılama Sistemleri bu son derece zor ortamlarda başarıyla çalışacak ve yangını etkin şekilde algılayacak yapıda tasarlanmışlardır.  

Kömür Konveyörleri
Enerji santrali için gerekli yakıtın taşınmasını sağlayan konveyör hatlarındaki yangın riskleri aşırı ısınan rulmanlar, taşınan yanıcı malzemeler, elektriksel aksamlar ve bantlı konveyörler için bandın kendisidir. Yangın oluşumu başladıktan sonra hızlıca konveyör boyunca yayılabilir ve söndürülmesi son derece zor olabilir. Doğrusal Isı algılayıcı kablosu doğrudan konveyörün üzerine veya makaralı rulmanların yakınındaki bandın her iki tarafına monte edilir ve yangın algılama için etkin çözümler sunar.

Kablo kanalları
Doğrusal ısı dedektörleri, kablo kanalı herhangi bir yerde aşırı ısınma veya yangın durumunun yerini belirleyebilir. Her bir kablo kanalı katını izlemek için ekonomik olarak uygulanabilir . Tüm kablo kanalı tiplerine uyarlanabilir. Kablolarla doğrudan temas etmesinde bir problem oluşmayacaktır.

Trafolar
Trafo yangınları genellikle yalıtımın bozulmasıyla meydana gelen ark nedeniyle oluşur. Yangınlar ayrıca yıldırım riskleri veya izolatörlerden kaynaklanabilir. Lineer Isı Dedektörleri basit ve güvenilir bir çözüm sunar. Dedektör herhangi bir aşırı ısınma durumunun erken tespiti için tüm transformatör tiplerine bitişik veya doğrudan monte edilebilir.

Soğuk Hava Deposu
Sıfırın altındaki soğuk hava depolarında ortam sıcaklığının sıfırın altında olması olası yangınların algılanmasını zorlaştıran etkenlerdendir. Doğrusal Isı algılama dedektörleri bu tür zor alanlar için etkin ve kesintisiz yangın algılama sağlayacak çözümler sunar
Özellikle zorlu ortamlar için tasarlanmış Lineer Isı Dedektörleri seçilen modele bağlı olarak -51 ° C ye kadar sıcaklıklarda koruma sağlayabilir.

Petrokimya Depolama tankları
Lineer Isı Dedektörleri, hem sabit hem de yüzer tavanlı tanklara kolayca uygulanabilen etkin ve uygun maliyetli bir yangın algılama şeklidir. Mevcut tanklara uygulanması mümkün olmaktadır. Exproof montaj a uygun modelleri ile rahatlıkla kullanılabilir. Sabit tanklara, ölçüm noktalarını, havalandırma alanlarını veya menholleri izlemek için doğrusal ısı dedektörü, tüm alan boyunca aşırı ısınma ve yangın oluşumunun takibi için kullanılabilir. Montajı tankın dış çeperi etrafında yapılabilmektedir.

Boru hatları
Boru hatları, uzun mesafeler içerebildikleri veya bir işleme tesisinin sınırları içinde yoğun şekilde yapılandırılmış sistemlerden oluşabildikleri için benzersiz algılama zorlukları sunar. Genellikle sızıntı yapabilen yağ, benzin ve LNG / LPG (sıvılaştırılmış doğal gaz / sıvılaştırılmış petrol gazı) gibi yanıcı maddeler taşırlar.  Doğrusal Isı Dedektörleri, olası bir sıcaklık artışının erken tespitini sağlamaktadır. Uygulama için boruların, vanaların vb riskli bağlantıların etrafına kolayca sarılabilir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.