İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Niğde’nin Suyu Ar-Temis Arıtma’ya Emanet

2004 yılında kurulan Ar-Temis Arıtma İnşaat Makina Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, altyapı ve üstyapı taahhüt işlerinde hizmet veren Ankara merkezli bir firmadır. Kuruluşundan günümüze kadar yurtiçi ve yurtdışında pek çok İl, İlçe, belediye ve özel fabrikaların evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisleri, içme suyu arıtma tesisleri ve alt yapı işlerin yapımını tamamlayarak teslim etmiştir.
Şirketin ana faaliyet alanları; kentsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisleri, kentsel içme suyu arıtma tesisleri, endüstriyel kullanma suyu arıtma tesisleri, altyapı inşaat işleri; pompa istasyonları, kanalizasyon sistemleri su isale hatları vb., atıksu arıtma ve içmesuyu arıtma tesisleri ekipman imalatlarıdır.
Firma bünyesinde, anahtar teslim projeler, design, inşaat, mekanik ekipman üretimi alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirket, yurtdışında ve ülkemizin muhtelif yerlerinde yenilik ve deneyimleriyle inşaat sektöründe ki yerini almıştır.
Ar-Temis Arıtma, Niğde’de Ulukışla ilçesinin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak olan isale ve arıtma hattı projesini yürütüyor.

Niğde İli Ulukışla İlçesinin İçmesuyu ihtiyacını karşılamak için iki adet kuyudan alınacak ham suyun isale hattı ile Arıtma tesisine getirilmesi ve arıtılarak İlçe Su deposuna iletilmesi amaçlanmıştır.
Bu amaçla 19 Mart 2018 Tarihinde Ar-Temis Arıtma İnş. Mak. San. Tic. Ltd. Şti İle DSİ 4. Bölge Müdürlüğü Arasında Ulukışla İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma tesisi yapım işi sözleşmesi yapılmıştır.
Proje kapsamında 5 km uzunluğunda terfi hatları ile projesi yine bu iş kapsamında olan 56 l/s arıtılacağı arıtma tesisi ve arıtma tesisinden İlçe Su deposuna iletim hattı yapım işlerine başlanmıştır.
Terfi İsale hatları tamamlanmış olup, arıtma tesisi inşaat, mekanik ve Elektrik işleri devam etmektedir. Tesis şuan %60 tamamlanmış durumdadır. Tesisin 2020 yılı ikinci çeyrekte tamamlanması planlanmıştır.
Tesis Üniteleri Aşağıda Yer Almaktadır
Ulukışla (Niğde) İçmesuyu Arıtma Tesisi kapasitesi ve üniteleri aşağıda verilmiştir.
QTesis = 4838 m3/gün
1- Hamsu ve temiz su boru hatları ile boru hatları üstündeki ekipmanlar
2 – Havalandırmalı hamsu deposu
3 – UF ünitesi ve yan ekipmanları
4 – Filtrelenmiş su tankı (Ara depolama yıkama tankı)
5 – RO ünitesi ve yan ekipmanları
6 – Kimyasal madde hazırlama, depolama ve dozlama üniteleri ile yan ekipmanları
7 – Laboratuvar
8 – Trafo ve jeneratör
9 – Arıtma tesisi idare ve işletme binası

İçmesuyu Arıtma Tesisi Akım Şeması

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.