İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Önsen Bağlantı Yolu ve Köprü İnşası Hızla Sürüyor

Geçtiğimiz günlerde temeli atılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin dev projesi “Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolları” inşası sürüyor. Proje kapsamında, yapılacak 210 metre köprü için platform kurulumları sürerken, sanat yapıları ve 4 kilometrelik bağlantı yolu için kazılar hızla devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin dev yatırımı Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolları Projesi; sanat yapıları, köprü ve yeni bulvarıyla bir bütün olarak inşa ediliyor. Ağcalı Kavşağı’ndan Önsen Köprüsü’ne kesintisiz ulaşım sağlayacak 4,5 kilometrelik yeni bulvarın ilk etap sıyırma kazıları tamamlanırken, dolgu çalışmaları ise süratle devam ediyor. Ayrıca şantiye sahasında devam eden köprü inşasında ilk etap platform kurulumları için hazırlıklar yapıldı. Yapımı TOKİ desteğiyle KMBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen, modern köprü 22 metre platform genişliğinde, 210 metre uzunluğunda olacak ve altı menfezden oluşacak. Köprünün dahil olduğu projenin uzunluğu ise, 4 km’dir. Oto korkuluk, yaya korkuluğu, taşıt yolu ve yaya yolu olmak üzere 4 bölümden oluşacak olan Önsen Köprüsü vatandaşlara daha konforlu ve daha modern ulaşım hizmeti sunacak.

Kentin İki Yakasını Bağlıyor

Kısa vadede 60 bin kişinin ulaşımını sağlaması beklenilen proje, uzun vadede öngörülen 150 bin nüfusa hizmet verecek. Baraj kolu sebebiyle uzayan ulaşım, projenin tamamlanmasıyla beraber 22 kilometreden 10 kilometreye düşecek. İleriye dönük olarak yatay mimari ve sosyal donatılarla oluşturulacak yeni imar alanlarına ulaşım sağlayacak yatırımla yakıt ve zaman tasarrufu da sağlanacak.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından 18.02.2021 tarihinde teklifleri toplanan Önsen Yolu ve Köprüsü Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 22.04.2021 tarihinde sözleşme imzalandı. 79.015.601,41 TL yaklaşık maliyetli işi 63.330.000,00 TL bedel ile Metroyol Nakliyat Madencilik İnşaat (Ankara) firması aldı. İşin süresi 450 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.