İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Metex Studio Erk’ten Geçmişle Geleceği Buluşturan Tasarım: Tarihi Uzun Bina

20 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye’de ve yurtdışında pek çok farklı ölçek ve fonksiyonda mimari ve iç mimari projelere imza atan MSE Architecture (Metex Studio Erk), iç mimari tasarımını üstlendiği Büyükyalı İstanbul projesi kapsamında yer alan ve Tarihi Uzun Bina olarak da bilinen Fişekhane yapısını, ofis ve konut olarak kullanılabilecek loft yaşam birimlerine dönüştürdü.

Osmanlı döneminin ilk sanayi tesislerinden biri olan Zeytinburnu’ndaki “Fabrika-ı Hümayun” içinde yer alan ve 180 metre uzunluğu nedeniyle “Tarihi Uzun Bina” olarak adlandırılan Fişekhane yapısı, Büyükyalı İstanbul projesi kapsamında loft dairelere dönüştürüldü. 1881 yılında inşa edilen yapının asker yatakhaneleri olarak kullanılan bölümünde yer alan loft yaşam birimlerinin iç mimari tasarım ve projelendirmesi Hüray Erk ve Kağan Erk yönetimindeki ödüllü mimari, iç mimari ve tasarım ofisi MSE Architecture (Metex Studio Erk) tarafından gerçekleştirildi. 

Tarihi atölye binası, gerçek loft yaşamına dair tüm modern detayların yapının mimarisiyle uyum içinde tasarıma entegre edildiği 23 bağımsız konuttan oluşuyor. Yalnız konut değil, ofis olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanan yaşam birimleri için endüstriyel dokuyu vurgulayan yığma taş duvarlar, yüksek tavan, etkileyici ahşap strüktür gibi karakteristik özellikleri ön plana çıkaran MSE Architecture (Metex Studio Erk) ekibi, iç mekanlarda da doğal ahşap ve metal kullanımına ağırlık vererek kusursuz bir eşleşme sağlamış. Taşıyıcı sistemin belirlediği aks aralıklarına göre üç veya dört modül genişliğindeki planlamalarla ortaya çıkan iki katlı loftlar, çağdaş yaşamın tüm gereksinimlerini barındırırken tarihi dokuyla yarışmayan, yalın, modern ve nötr renklerin tercih edildiği iç mimari öğelerle tamamlanmış. Yapının mevcut duvarlarına müdahale etmemek adına, çatı pencereleri ile gün ışığından faydalanılan tasarımda yalnızca yatak odası ve banyolar için yeni duvarlar eklenmiş.

Açık planlı sistemi sayesinde kullanıma göre kişiselleştirilebilen loftlar, değişime imkan veren esnek tasarımıyla sakinlerine özgün ve özgür olabilecekleri bir alan sağlıyor. Tarihi Uzun Bina, geçmişi bugünle buluştururken, Büyükyalı İstanbul projesinin bütününe de eşsiz bir katma değer kazandırıyor.

MSE Architecture ( Metex Studio Erk) Hakkında:

2016 yılında Kağan Erk, Hüray Erk ve Sinan Kafadar ortaklığıyla kurulan Metex Studio Erk, mimari ve iç mimari alandaki bütüncül ve paylaşıma açık tutumu, danışanlarının gereksinimlerine olan duyarlılığı, fayda odaklı süreç yönetimi ve ölçek gözetmeksizin sunduğu özverili yaklaşımıyla öne çıkar. Bilgi birikimi ve deneyiminin ışığında, mimari ve iç mimari planlarının her evresinde kapsamlı değerlendirmeler ve eşsiz çözümler geliştiren Metex Studio Erk, yaratılan proje kimliğinin, projenin her aşamasına işlenmesini sağlarken kıdemli mimar ve iç mimarlardan oluşan ekibiyle, projenin konumundan yer alacak sanat eserinin belirlenmesine uzanan süreçte tasarım dilinin bütünlüğünü korumayı hedefler. Danışanlarına 20 yılı aşkın tecrübesiyle mimari ve iç mimari hizmetleri bir arada, güvenebilecekleri tek bir adresten alma avantajını sağlar.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.