İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Maden sektörünün 2021 Ocak ihracatı 353,3 milyon dolar

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer

Türk maden sektörü, 2021 Ocak ayında 148 ülkeye 353,3 milyon dolarlık maden ihracatı gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı ayına göre değer bazında yaşanan artış yüzde 7,3 olurken, gerçekleşen ihracatın yüzde 41’ini doğal taşlar, yüzde 30’unu metalik cevherler, yüzde 20’sini endüstriyel mineraller, yüzde 5’ini ise ferro alyajlar oluşturdu. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, konuya ilişkin açıklamasında “Pandemi nedeniyle seyahatlerin yapılamaması ve seçili ürün alınamaması sebebiyle, ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler şu dönemde erittikleri stokları sonrası, 2021 yılında daha yüksek hacimle alıma başladılar. Dolayısıyla 2021’de beklentimiz ihracatta artış yaşanacağı yönünde” dedi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, otomotiv, kimya, çelik, enerji, teknoloji, tarım, cam, seramik, mücevher ve tekstil başta olmak üzere tüm sektörlerde hammadde kaynağı olarak kullanılan ve Türkiye ekonomisine dolaylı katkısı 40 milyar doları bulan maden sektörünün ihracat verilerini açıkladı. Dinçer’in verdiği bilgiye göre 2020 ihracatını 4,27 milyar dolar ile kapatan Türk maden sektörü, 2021’in ocak ayında 148 ülkeye 353,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı ayına göre miktar bazında yüzde 3,4’lük, değer bazında ise yüzde 7,3’lük artış yaşandı.

Ocak’ta Uzak Asya’ya 135 milyon, AB’ye ise 109,6 milyon dolar maden ihraç ettik

353,3 milyon dolarlık toplam Ocak ayı ihracatının 145,7 milyon dolarını doğal taşın oluşturduğunu dile getiren İMİB Başkanı Dinçer, şunları kaydetti: “Ocak ayı ihracatımızın yüzde 41’ini doğal taş, yüzde 30’unu metalik cevherler, yüzde 20’sini endüstriyel mineraller, yüzde 5’ini ise ferro alyaj ihracatı oluşturdu. En çok ihraç edilen ilk 5 ürün ise sırasıyla blok mermer/traverten, işlenmiş mermer, çinko cevherleri, işlenmiş traverten ve feldspat oldu. 148 ülkeden oluşan ihracat listemizin ilk beşinde ise Çin, ABD, Bulgaristan, İspanya ve İtalya yer aldı. Çin pazarında geçen yılın Ocak ayına oranla yüzde 4’lük, ABD’de yüzde 26,16’lık, Bulgaristan’da yüzde 38,84’lük bir büyüme yaşadık. Doğal taş ihracatımızda ise ilk 5 ülke Çin, ABD, İsrail, Hindistan ve Fransa oldu. Geçtiğimiz yıl doğal taş ihracatımızda üçüncü sırada yer alan Suudi Arabistan’a yapılan doğal taş ihracatımız ise Ocak ayında tamamen kesildi.” Dinçer, maden ihracatının 135 milyon dolarlık kısmının Çin’inde aralarında bulunduğu Uzak Asya ülkelerine gerçekleştiğini, 109,6 milyon dolarlık kısmının Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını, yine sanayinin geliştiği bir diğer bölge olan Kuzey Amerika’ya ise 34,9 milyon dolarlık ihracat yapıldığını söyledi.

Yüksek hacimli alımlar başladı

Pandeminin zorlu koşullarına rağmen 2020 yılını 4,27 milyar dolarla kapattıklarını, aşılama haberleri nedeniyle 2021’e daha iyimser bir havada girdiklerini aktaran Dinçer, 148 ülke pazarında derinleşmek adına çalışmaların kesintisiz devam ettiğini söyledi. Dijital tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yeni normalin oluşturduğu kanallar üzerinden devam edileceğini, ülke ziyaretlerinin ise sanal olarak gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi. Dinçer, şunları kaydetti. “22 Şubat-4 Mart tarihleri arasında Mısır, Ürdün ve Cezayir’e, 8-19 Mart 2021 tarihleri arasında Birleşik Krallık’a sanal ticaret heyeti gerçekleştireceğiz. Bangladeş – Tayvan ticaret heyetlerimizi ise 29 Mart – 6 Nisan tarihleri arasında düzenleyeceğiz. 12-16 Nisan tarihleri arasında ise bir diğer pazarımız olan Rusya’ya sanal ticaret heyetiyle gideceğiz.  İşlenmiş doğal taşta lider pazarımız olan ABD’de ve ve en prestijli doğal taş fuarının gerçekleştirildiği İtalya’da fiziki fuar katılımımız olacak. Aşılama çalışmalarındaki gelişmeler paralelliğinde katılım kararı aldığımız diğer fiziki fuarlar ve tanıtım etkinliklerimiz de netleşecek. Sanal ülke ziyaretlerimizi ise yıl boyu sürdüreceğiz.”

2021 yılı beklentilerini de açıklayan Dinçer, “Ekonomi üstündeki risklerin yavaş yavaş azalması ve 2021 büyüme tahminlerinin pozitife dönmesinin de sektörümüz üzerinde olumlu etkisi oldu. Sektör olarak 2021 yılında sanayi hammaddelerinde ve doğal taşta çok büyük düşüşler yaşanacağını düşünmüyoruz. Bugüne kadar pandemi nedeniyle seyahatlerin yapılamaması ve seçili ürün alınamaması sebebiyle, ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler şu dönemde erittikleri stokları sonrası, 2021 yılında daha yüksek hacimle alıma başladılar. Dolayısıyla 2021’de beklentimiz ihracatta artış yaşanacağı yönünde” dedi.

2021 madenciler için milat olabilir

Enerji ve hammadde kaynağı olması bakımından son derece stratejik bir noktada bulunan Türk maden sektörünün gelişim potansiyeline de değinen Dinçer, “Ülkemiz, Dünya maden çeşitliliği sıralamasında 10. sırada yer alıyor. Dünya; metal maden rezervlerinin yüzde 0,5’i, endüstriyel hammadde rezervlerinin yüzde 2,5’i, kömür rezervlerinin yüzde 2’si ülkemizde bulunmaktadır. 2021 yılında en önemli beklentimiz, maden arama, çıkarma ve işleme süreçlerine ilişkin sektörü daha ileriye taşıyacak, iş süreçlerini hızlandıracak, kapsamı büyütecek düzenlemeler yapılmasıdır. Hammadde ve enerji kaynağı olması bakımından stratejik bir noktada bulunan ve aynı zamanda rezerv ve çeşitlilik bakımından dünyanın onuncu büyüğü olan Türk madenciliğinin daha dinamik bir çerçeveye oturması için bunların yapılması elzemdir. Bu noktadaki beklentilerimizi bakanlıklarımıza ve ilgili bütün kurumlara ilettik. Bu konularda olumlu geri dönüşler almaya başladık. Geçtiğimiz hafta T.C. Tarım ve Orman Bakanlığımızdan orman izin başvurularımızın bundan sonraki dönemde en geç üç ay içerisinde sonuçlandırılacağı sözünü aldık. Sektörümüz için önem arz eden tüm konularda ülkemizin geleceği için bütün tarafların üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz. İhracatımız daha da yükselebilir ancak madencilik faaliyetlerinin yapılabilmesi için izin süreçlerinin hızlanması gerekir ve tek durak ofisle madencilik sektörünün iş ve işlemlerinin yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. 2021, bu açıdan bir milat olabilir” diye konuştu.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.