İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Ülkemizin en uzun köprülerinden Hasankeyf-2 Köprüsünün açılışı gerçekleşti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı’nın video konferans yöntemi ile katılıp konuşma yaptığı törende Hasankeyf-2 Köprüsünün açılışını gerçekleştirdi

Bakan Karaismailoğlu, “Dicle nehri üzerine inşa ettiğimiz Hasankeyf-2 Köprüsü, 1001 metre uzunluğunda bölünmüş yol standardında ülkemizin en uzun köprüleri arasında yerini almıştır. Hasankeyf Köprüsü ile zamandan 20 milyon lira, akaryakıttan 9 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 29 milyon liralık tasarruf elde edilecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemi ile katılıp, konuşma yaptığı Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat Yolu üzerine bulunan Hasankeyf-2 Köprüsünün açılış törenine katıldı.

-“Köprümüzle birlikte; Batman, Mardin ve Habur Sınır Kapısı arasındaki bağlantı güvenli bir şeklide sağlanacaktır”

Türkiye’nin her yönüyle yeniden inşası için 19 sene önce başlatılan kutlu yürüyüşün ülkemize dünya ölçeğinde tartışılmaz bir güç kazandırdığına vurgu yaparak konuşmasına başlayan Bakan Karaismailoğlu, yapılan ulaştırma yatırımlarıyla; doğu-batı, kuzey-güney demeden yurdun her köşesine hizmet götürmeye devam ettiklerini kaydetti.

Karaismailoğlu, “Bugün de Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat Yolu üzerine bir altın halka gibi nakşettiğimiz Hasankeyf Köprüsü’nü hizmete açıyoruz. Dicle nehri üzerine inşa ettiğimiz Hasankeyf-2 Köprüsü, 1001metre uzunluğunda bölünmüş yol standardında ülkemizin en uzun köprüleri arasında yerini almıştır. Üzerinde yaya yolu da bulunan köprümüzün en uzun ayak yüksekliği 90 metre, en geniş açıklığı ise 168 metredir.  Köprümüzle birlikte; Batman, Mardin ve Habur Sınır Kapısı arasındaki bağlantı güvenli bir şeklide sağlanacaktır” diye konuştu.

– “Hasankeyf Köprüsü ile yıllık toplam 29 milyon liralık tasarruf elde edilecek”

Hasankeyf Köprüsü’nün yöre halkının daha tasarruflu ve daha ekonomik bir şekilde seyahat etmesine imkân sağlayacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, Hasankeyf Köprüsü ile zamandan 20 milyon lira, akaryakıttan 9 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 29 milyon liralık tasarruf elde edileceğini ifade etti.

Karaismailoğlu, “Yaptığımız her proje çevresel sonuçları açısından da değerlendirilmektedir. Hasankeyf-2 Köprümüz ile kısalttığımız mesafeler sayesinde, atmosfere 3 bin 895 ton daha az emisyon salınımı olacaktır. 2003’te Batman’da sadece 15 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu on katın üzerinde artırarak, 162 kilometreye çıkardık.  Batman’da halen yapımı devam eden karayolu projelerimizin toplam maliyeti de yaklaşık 2 milyar TL civarındadır. Batman’ın çevre illerle ve Türkiye sathında oluşturduğumuz ulaşım sistemiyle bağlantıları güçlenmiştir” dedi.

– “Yerli ve milli teknolojilerimizin payını artırmaya devam edeceğiz”

Vatandaşların işine, sofrasına bereket katacak daha nice projelerle Batman’ın ve tüm Güney Doğu illerinin hizmetinde olacaklarına vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanım, projemiz, tamamen Türk mühendis ve işçilerin, bilgisi, deneyimi ve alın terleriyle gerçekleştirilmiştir.  Her geçen gün ulaşım ve haberleşme projelerimizde yerli ve milli teknolojilerimizin, kaynaklarımızın ve bilgi birikimimizin payını artırmaya devam edeceğiz. Hasankeyf Köprümüzün başta Batman olmak üzere, tüm ülkemize, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Batman ziyaretleri kapsamında Batman Esentepe Necat Nasıroğlu Külliye inşaatında incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, Batman Valiliği’ni ve Hasankeyf Belediye Başkanlığı’nı da ziyaret etti.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.