İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Trabzon’un Yeni Cazibe Merkezi “Kuyumcu Kent”

Trabzon’un Pazarkapı mevkiinde yapılması planlanan Kuyumcukent’in mimari proje tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Trabzon Büyükşehir belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve yetkililer katıldı.

Hedef 13 Milyon Dolar

Açılış konuşmasını yapan Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, “Hasır ve telkari burada yapılmasına rağmen, ihracat bize yazılmamakta. İstanbul’da ki tüccar ve ihracatçılar, bizden ürünleri alarak kendi firmalarıyla satmakta. Maraş’ta Kuyumcu Kent yapıldı. Biz Maraş’ta ki kuyumcu kentin alt yapısına bakarak Trabzon’a uyarlayabilir miyiz dedik? Sağ olsun başkanlarımız destek vererek bu aşamaya getirdik. Hasır ve Telkari’nin coğrafi işaretini aldık. Tüm imalat, Trabzon’da yapılır diye marka tescilimiz var. Kontrolü sağlayamıyoruz. Kuyumcu kenti yapıp, bütün üreticileri oraya taşıyıp, hastalıktan uzak bir ortam oluşturacağız. Kuyumcu Kenti bir an önce hayata geçirerek ihracatı 13 milyon dolar rakamlarına taşımak hedefindeyiz” dedi.

Tarihi Bir Gün

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Burada sadece Kuyumcu Kent yok. 350 dükkânlı Avrasya Pazarı var. Burası da yep yeni modern görünümüyle artık dışardan gelen yerli yabancı ziyaretçilerin uğrayacağı AVM oluyor.  Planetaryum var. Bunların hepsine başlandı ve devam ediyor. Orası yıl boyunca çocuklarla, velilerle desteklenecek. 360 araçlık açık otopark var. Devamında caminin önünde büyük meydan oluşturuyoruz. İnsanların gidip rahatlıkla vakit geçirecekleri Meydan oluşturuyoruz. Caminin de kendi kalabalığı da olacak. Onun altında konferans salonları da var. Onun için ben bu alanı Trabzon’da önümüzdeki günlerde yeni yaşam alanı, çekim alanı, olarak nitelendiriyorum. Bu bakımdan burada yapılacak Kuyumcu Kent, tek başına bir yerde yapılmıyor. Büyük ticari eko sisteminin içinde” dedi.

Bölgede İlk Olacak

Bölgede il olacak projenin 2024 yılı başında bitirilmesinin planlandığını söyleyen Başkan Zorluoğlu, hizmete girmesiyle şehrin değişik yerlerinde hiç de şartları uygun olmayan şekilde çalışan bu atölyelerin toplanmasını beklediğini belirtti.

İçerisinde Neler Olacak?

Tanıtım organizasyonu ardından Kuyumcu Kent’te neler bulunacağı kısaca anlatıldı. Buna göre yılda 2 milyon yerli ve yabancı turistin ağırlanması planlanan Kuyumcu Kent’te, ayrıca toplantı ve nikah salonu, sosyal alanlar ile düğün ve nişan alışverişinin de yapılabileceği alanlar olacak. Trabzon’da 1100 kişiye iş kapısı olması planlanan Trabzon Kuyumcu Kent, 91 üretim alanı, 2 adet ayar evi, 1 adet taş kesim merkezi, 1 adet taş tasarım merkezi, 50 adet satış mağazası bulunmak olduğu kaydedildi. Ayrıca 1 adet restoran, 1 adet berber salonu, 12 adet kiralanabilir dükkan, 380 kişilik salon, otoparklar ve sığınaklarda bulunacak belli alanlar arasında yer alıyor. Kuyumcu Kent’in Trabzon ekonomisine yıllık 500 milyon TL katkı yapması planlanırken, üyelere yıl sonu da kar payı dağıtılmasının planlandığı ifade edildi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.