İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Tarihi Kırkgöz Köprüsü restore ediliyor

Bolvadin Tarihi Kırkgöz Köprüsü Antik Yol ve Taş Köprü Uygulama projesinin ihalesi gerçekleşti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Afyonkarahisar’ın turizmine katkı sağlayacak olan, Bolvadin Tarihi Kırkgöz Köprüsü Antik Yol ve Taş Köprü Uygulama projesi ihalesinin gerçekleştiğini duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, devasa yatırım projelerinin yanı sıra geçmişin izini taşıyan tarihi köprülere sahip çıkarak; ülkenin çeşitli noktalarındaki köprü restorasyon çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Tarihi köprüleri gün yüzüne çıkaran Bakanlık; Afyonkarahisar’ın turizmine katkı sağlayacak olan, Bolvadin Tarihi Kırkgöz Köprüsü Antik Yol ve Taş Köprü Uygulama projesi ihalesinin gerçekleştiğini ve en kısa sürede proje çalışmalarına başlanılacağını duyurdu.

– Afyonkarahisar’ın turizmine katkı sağlayacak

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; “Selçuklu ve Osmanlı Döneminde kapsamlı onarımlar geçirmiş olan köprünün günümüzde 57 adet kemeri bulunmaktadır. Köprü, Osmanlı Döneminde (16. yy.) Kanuni Sultan Süleyman’ın Bağdat seferi hazırlıkları sırasında Mimar Sinan tarafından onarılmıştır. Bu onarımlarda, Mimar Sinan tarafından köprüye bir namazgah ve 22 adet kemer eklenmiştir. Kurtuluş savaşında (1920 yılı) Yunanlılar tarafından ulaşımı engellemek amacıyla köprünün tahrip edilmiş olan üç adet kemeri 1922 yılında onarılmıştır” denildi.

Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1988 tarihinde tescillenen Tarihi Kırkgöz Köprüsü’nün Antik Yol ve Taş Köprü Uygulama projesi ihalesinin 29 Ocak 2021’de gerçekleştiği bilgisini aktaran Bakanlık, en kısa sürede proje çalışmalarına başlanılacağını duyurdu.

-Karaismailoğlu, “Tarihi köprüleri gün yüzüne çıkarıyoruz.  Kırkgöz Köprüsü buna güzel bir örnek olacak”

Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu döneminden kalma, 400 metre uzunluğa ve 57 kemere sahip tarihi Kırkgöz Köprüsü’nü 26 Ekim 2020 tarihinde ziyaret eden ve incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, Tarihi Kırkgöz Köprüsünün turizme kazandırılacağının müjdesini o gün vermiş ve şunları söylemişti:

“Tarihi köprüleri gün yüzüne çıkarıp, vatandaşlarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Kırkgöz Köprüsü de buna güzel bir örnek olacak. Bölge kurulları ile görüşmeler yapıp, buraları turizme kazandıracağız. Bu tarihi köprüler ülkemizin önemli değerleridir.”

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.