İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Samsun’a 52 Milyon Liralık Proje

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, son 19 yılda tarım, şehircilik, sağlık, eğitim ve spor dahil birçok alanda, Samsun’a 43 milyar liralık yatırım kazandırdıklarını kaydederek, “Yaklaşık maliyeti 52 milyon lirayı bulan Havza Tam Otomatik Parkolay yatırımı gasilhane, otopark ve minibüs deposunu içeren, konvansiyonel ve mekanik çözümleri bir arada bulunduran Parkolay’ı, 1 sene sonra Havzalıların hizmetine sunacağız.” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Havza Tam Otomatik Parkolay Otoparkı”nın temelini attı. Özellikle büyük şehirlerde yoğun nüfus sebebiyle, il ve ilçe merkezlerinde otoparkların büyük bir problem oluşturduğuna işaret eden Varank, yolların park eksikliği nedeniyle otopark olarak kullanıldığını, bu durumun da ulaşım akslarında tıkanıklıklara yol açtığını bildirdi. Büyükşehir Belediyesinin otopark projeleriyle bu sorunların üstesinden gelmeye başladığını ifade eden Varank, “5 bin metrekarelik inşaat tamamlandığında, Samsun Havza Otoparkı 340 araca ev sahipliği yapacak. Yaklaşık maliyeti 52 milyon lirayı bulan bu projede gasilhane, otopark ve minibüs deposu da yer alacak. Otopark yapısı konvansiyonel ve mekanik çözümleri bir arada bulunduruyor. Şu ana kadar projenin yüzde 28’i tamamlandı. 1 sene sonra burayı Havzalıların hizmetine sunacağız.” dedi.

Karadeniz Sanayisinin Lokomotifi

Bakan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Karadeniz sanayisinin lokomotifi Samsun’un kapasitesini artırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek şehirde yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayan 6 organize sanayi bölgesi (OSB) bulunduğunu, il sanayisinin gelişmesi için de bir beklenti olduğunu anlattı. Bu kapsamda, tersaneler bölgesinde yer alan 266 hektar büyüklüğündeki yeni OSB alanının yer seçimini 5 Temmuz itibarıyla kesinleştirdiklerini kaydeden Varank, “Kuruluş protokolünün Valilik onayıyla gönderilmesinden sonra OSB tüzel kişiliğe kavuşacak. Sonrasında da hızlı bir şekilde etüt, plan ve proje çalışmalarını başlatacağız. Şehrimize yüksek teknolojili, katma değerli ve çevreci yeni yatırımlar, yeni başarılar kazandıracak yeni OSB’nin Samsun’a hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

546 Teşvik Belgesi

Bakan Varank, özel sektör yatırımlarının da Samsun’da hız kesmeden devam ettiğine dikkati çekerek, il için 2012’den bu yana 546 teşvik belgesi düzenlediklerini, 9,5 milyar lirayı geçen bu yatırımlar tamamlandığında 15 bini aşan istihdam oluşmasını hedeflediklerini bildirdi. Ar-Ge, teknoloji ve girişimcilik konularında öncü roller oynayan Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni de kendilerinin kurduğunu ifade eden Varank, buraya 16 milyon liraya ulaşan kaynak aktardıklarını kaydetti.

290 Projeye 157 Milyon Lira Destek

Bakan Varank, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı aracılığıyla Samsun’a katkı sağlayan birçok projeyi hayata geçirdiklerine işaret ederek “Ajansımız kuruluşundan bugüne kadar turizm ve KOBİ’ler başta olmak üzere birçok alandaki 290 projeye 157 milyon lira destek sağladı. Yine bölgesel kalkınma alanında kullandığımız ‘Sosyal Gelişmeyi Destekleme’ ve ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme’ programları kapsamında da 8 projeye 22 milyon lira kaynak aktardık. Avrupa Birliği programları kapsamında Samsun’da yüksek bütçeli projeyi de kazandırdık. Aralarında Samsun Lojistik Merkezi’nin de olduğu toplam büyüklüğü 645 milyon lira olan 4 projeyi gerçekleştirdik. Yaklaşık 435 milyon lira bütçeli Samsun Lojistik Merkezi Projesi ile tüm alternatif yolların kesiştiği Tekkeköy’ü bir lojistik merkezi haline getirdik.” bilgilerini verdi.

Konuşmaların ardından Bakan Varank ile beraberindekiler butonlara basılarak inşaatın temelini attı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından 26.10.2020 tarihinde teklifleri toplanan Havza Mekanik Otopark ve Gasilhane Binası Yapılması İşi ihalesini kazanan firma ile 27.11.2020 tarihinde sözleşme imzalandı. 49.640.203,66 TL yaklaşık maliyetli işi 38.360.000,00 TL bedel ile Otomatik Otopark Sistemleri Sanayi (İstanbul) firması aldı. İşin süresi 540 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.