İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Kayseri’ye ‘Mutfak Sanatları Merkezi’ Projesi

Kayseri Mutfak Kültürünün geliştirilmesi ve UNESCO gastronomi Yaratıcı Şehirler Ağı listesine girmek amacıyla Mutfak Sanatları Merkezi projesi hazırlandı ve ihalesi 6 Ağustos’ta yapıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 1 milyon 260 bin metrekare alana sahip Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisine ‘Mutfak Sanatları Merkezi’ yapılacağını belirterek, Kayseri mutfak kültürünün çeşitli yönleriyle tüm dünyaya tanıtabilmek amacıyla “Gastronomide marka şehir olma yolunda kararlıyız” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç

Başkan Büyükkılıç, yaptığı açıklamada, zengin bir mutfak kültürüne sahip Kayseri’ye ait lezzetlerin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılmasını çok önemsediklerini belirtti.

Aynı zamanda “Turizm Şehri Kayseri” markasının desteklenmesi için yerel lezzetlerin gücünü kullanmak istediklerini ve bu yönde çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Başkan Büyükkılıç, Mutfak Sanatları Merkezi’nin bünyesinde yöresel lezzetlerle hizmet verecek restoranın yanı sıra gastronomi turizmine yönelik özel çalışmaların yapılabileceği alanların yer alacağını dile getirdi. 

Bu alanlarda ulusal ve uluslararası gastronomi çalıştayları yapılarak Kayseri mutfağının zenginliklerinin tanıtımının yapılmasının planlandığını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “Yaklaşık 2 bin metrekare alana sahip merkez içerisinde yöresel ürün imalatlarının yapıldığı alanlar ve tüm yapım teknikleri şeffaf bir şekilde ziyaretçilere sunulacaktır. Yapının mutfak kısmı son teknoloji ürünü cihaz ve ekipmanlar ile geleneksel pişirme tekniklerini bir arada bulundurarak geçmiş ve günümüz arasında gastronomi adına izlenen yolun görülebilmesini de sağlamaya yardımcı olacaktır. Yapı genel hatları ile geleneksel tarzda mimari öğeler içeren bir tasarıma sahiptir.” dedi.

İhalesi Hakkında;

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 06.08.2021 tarihinde teklifleri toplanan Mutfak Sanatları Merkezi Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 03.09.2021 tarihinde sözleşme imzalandı.19.001.858,90 TL yaklaşık maliyetli işi 16.238.000,00 TL bedel ile Potenza İnşaat + Açıkalın Altyapı San. İş Ortaklığı aldı. İşin süresi 390 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.