İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Kasktaş’ın Barrikadnaya Kinoteatr Projesi

Moskova şehir merkezinde bulunan ve Otel ve Kültür Merkezi olması planlanan Barrikadnaya Kinoteatr Projesi kapsamındaki İksa ve Kazık İşleri için Antteq ile Kasktaş arasında sözleşme imzalandı. Proje 10.000 m Kesit Kazık ve 5.000 m Temel Kazığından oluşuyor.

Kasktaş, kesit kazık inşaatına Aralık 2020’de başlamış ve Haziran 2021’de tamamlamıştı. Bu iksa kazıklarının tamamlanmasının ardından yapı çukurunun kazısına başlanmıştı. İksa yapısı ankrajlarla desteklenmiş. Bu nedenle ankraj inşaatları hafriyat ile eş zamanlı olarak yapılmış. Ancak projenin şehir merkezinde olması ve alt yapı hatlarının (kanalizasyon, su, doğalgaz ve elektrik hatları) yer altında olması nedeniyle projenin iki yakasında ankraj inşaatı yapılamamıştı. Sonuç olarak, altyapı hatlarının bulunduğu bu iki tarafta ankrajlar yerine karşı kuvvet kazıkları inşa edildi.

Ayrıca, kazının temel seviyesine ulaştığı bölgelerde 2021 yılı Ağustos ayı itibari ile başlayan temel kazık çalışmaları da devam etmekte. Şubat 2022 itibariyle temel kazıklarının %70’i tamamlandı. Kalan inşaatların Mart 2022’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.