İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Ceza evlerine akıllı teknoloji yatırımı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’da düzenlenen “Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu Projesi” tanıtım programına katıldı. Ceza ve tevkif evlerinde yaşam şartlarını kolaylaştırması adına önemli bir projeyi hayata geçirdiklerinin belirten Bakan Karaismailoğlu, proje ile birlikte hükümlülerin şartlarının değişeceğini söyledi.  Karaismailoğlu, “Hükümlülerin temel bazı işlemleri personel ihtiyacı olmadan gerçekleşebilirken; yüz yüze ziyaret yapamayan hükümlü yakınları için de uzaktan görüşme imkânı tanınacak” dedi.

“YENİ PROJE İLE CEZA YÖNETİMİNİN İŞLERİ RAHATLAYACAK”

Türkiye’de son 18 yılda ceza infaz sisteminde köklü değişiklikler ve önemli reformlar gerçekleştiğine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, Ceza ve tevkif evlerinde yaşam şartlarını kolaylaştırması adına önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Yeni proje ile ceza yönetiminin işlerinin rahatlayacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Hükümlülerin temel bazı işlemleri personel ihtiyacı olmadan gerçekleşebilirken, akıllı multimedya cihazlarının kullanılmasıyla, tutuklu ve hükümlülerimizin, tanımlanmış bazı işlemleri koğuşlarından çıkmadan yapabilmelerine imkân verilecek” diye konuştu.

“HÜKÜMLÜ YAKINLARI İÇİN UZAKTAN GÖRÜŞME İMKÂNI”

Bakan Karaismailoğlu “Çalışma kapsamında; cihazlar üzerinden görüntülü görüşme,  kantin sipariş yönetimi, görüntülü sağlık hizmetleri, parmak izi ile sayım, kitap talebi, dilekçe başvuru hizmetleri, bilgilendirme ve anons hizmetleri yer alıyor.  Normalde infaz koruma memuru tarafından yapılan işler, böylelikle teknolojik altyapıyla gerçekleştirilecek. Her gün birçok personelle yapılan sayım işi kolaylaşacak. Yüz yüze ziyaret yapamayan hükümlü yakınları için de uzaktan görüşme imkânı tanınacak. İkinci fazda ise, e-avukat, e-doktor, bilgilendirme, anons yönetimi ile tablet, dergi, kitap, oyun ve film gibi aktiviteler hayata geçirilecek” bilgisini paylaştı.

“HEDEFİMİZ, TÜM CEZAEVLERİNE KURULMASI”

Proje kapsamında “Sincan Kadın Kapalı Cezaevine” 17 adet multimedya cihazının kurulumunun gerçekleştirildiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, yılsonuna kadar 100 adet multimedya cihazının Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi ve Sincan Çocuk Cezaevi’ne kurulması için de çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Karaismailoğlu, “Hedefimiz, bu cihazların ülkemizdeki tüm cezaevlerine kurulması, tutuklu ve hükümlülerin rehabilite edilerek, topluma tekrar kazandırılmasıdır.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, projede emeği geçen Adalet Bakanlığına, Türk Telekom’a teşekkür etti.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.