İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Bulgaristan ile ikinci demiryolu projesi

TCDD ve Bulgaristan Ulusal Altyapı (NRIC) heyeti yaptığı toplantıda sınır komşumuz Bulgaristan’da ikinci demiryolu hattının açılması planlandı. İki ülkeden teknik heyetler bir araya gelerek bir an önce çalışmalara başlanılması kararlaştırıldı.

İstanbul’da TCDD ve NRIC heyetlerini bir araya getiren toplantıda iki ülkenin arasında yeni projeler ve yatırmalar tartışıldı.

Toplantıda TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun başkanlığındaki heyet ile Bulgaristan Ulusal Altyapı (NRIC) Genel Müdürü Krasimir Papukchıyskı’n beraberindeki heyet bir araya geldi. Yapımı devam eden ve planlanan projeler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.  Kapıkule-Svilengrad arasında inşa edilmesi planlanan yeni altyapı projelerinin uluslararası taşımacılık ve bölge ekonomisine katkı sağlayacağı hususunda mutabık kalındı.

Toplantıda Türkiye-Bulgaristan arasında ikinci sınır geçişi için uygun olduğuna karar verilen hattın teknik, finansman şartlarını incelemek üzere TCDD – NRIC arasında bir Çalışma Grubu kurulması kararlaştırıldı. Sınır geçişi konularında yaşanan sorunların çözülmesi için TCDD VE NRIC yönetmelikleri güncellenerek bir çalışma grubu oluşturması kararlaştırıldı. Ayrıca bazı teknik konular ve uluslararası ilişkilerde fikir birliği sağlandı.

Toplantıda konuşan Bulgaristan Ulusal Altyapı (NRIC) Genel Müdürü “Sınır komşusu olduğumuz iki ülke arasındaki bu teknik görüşmeler bizleri güçlendiriyor. TCDD ile ortak çalışmak sorunlar kısa sürede çözülmesi ve iyi projelere imza atma anlamına geliyor. Bizleri burada ağırladınız için teşekkür ederiz” dedi.

Bulgaristan heyetini ağırlamaktan çok mutlu olduklarını belirten TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun “Değişen ve gelişen demiryolu sektörünün koşulları göz önünde bulundurarak, yenilikleri demiryollarımız altyapısında da uygulayacağız.” dedi. 

Uygun sözlerini şöyle sürdürdü “Özellikle de Türkiye–Bulgaristan arasında demiryolu bağlantısının çift hatlı hale getirmeyi hedefleyen proje ve bu kapsamda yeniden yapılacak Kapıkule Mübadele Gar Sahası Projesi’nin uluslararası taşımacılık faaliyetleri ve bölgesel kalkınma açısından büyük bir katma değer sağlayacaktır”

Toplantıya, ilgili daire başkanları UAB temsilcisi Ahmet Tunçsoy, TCDD 1. Bölge Müdürü Necmettin Acar’da katıldı.