İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Bakan Karaismailoğlu: Kars’a 19 Yılda 7 Milyar TL’lik Yatırım Yaptık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son 19 yılda Kars’ın ulaşım ve iletişim altyapısına 7 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek Kırmızı Köprü ile Akçalar Köprüsü’nün de hayata geçen çok önemli karayolu projeleri olduğunu söyledi. Bu projelerle Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerindeki sınır kapılarına daha hızlı ve daha konforlu alternatif erişim imkanı tesis ettiklerini kaydeden Karaismailoğlu, “Komşu ülkelerle yapılan ticaret hacminin artırılmasına katkı sağladık” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kars’ta düzenlenen Kırmızı Köprü ve Akçalar Köprüsü’nün açılış törenine katıldı. İpek Yolu güzergahında yer alan Kars’ın, şehrin simgesi haline gelen Sarıkamış ve Çıldır Gölü’ndeki kış turizminin yanı sıra tarihi ve kültürel değerleriyle de önemli bir yere sahip olduğuna değinen Karaismailoğlu, “Doğu Ekspresi’nin de etkisiyle önemli bir turizm destinasyonu haline gelen Kars, aynı zamanda ülkemizi Kafkasya’ya da bağlamakta. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz Turistik Doğu Ekspresi’miz, seferlerine yeniden başlıyor. Ankara’dan Kars istikametine ilk sefer 15 Aralık’ta yapılacak. Trenimiz, Kars’tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edecek. Sadece yataklı ve yemekli vagondan oluşacak Doğu Ekspresi seferleri karşılıklı olarak haftada iki defa düzenlenecek. İlk seferinden bu yana 37 bin yolcunun seyahat ettiği, Ankara-Kars güzergahımız, dünyanın en güzel 4 tren rotasından biri olarak gösteriliyor. Bu hizmetimizle hem bölgenin kış turizminin canlanmasına önemli katkı sağlayacağız. Hem de gençlerimizin, insanımızın konforlu bir seyahatle doğusundan batısına bu kadim coğrafyayı ve kadim kültürümüzü tanımalarına olanak sunacağız” ifadelerini kullandı.

KIRMIZI KÖPRÜ VE AKÇALAR KÖPRÜLERİ HAYATA GEÇEN ÇOK ÖNEMLİ KARAYOLU PROJELERİDİR

“Gürcistan, Ermenistan ve Nahcivan Özerk Cumhuriyeti gibi komşu ülkelere açılan beş sınır kapısına ulaşım sağlayan bölgemiz, Kuzey-Güney aksında Doğu Karadeniz’i Kuzey Tetek Hattı’na bağlaması bakımından da önem arz ediyor” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Kars’ın ulaşım ağını güçlendirecek her bir projenin değerinin farkındayız. O nedenle şehrimizin büyüyen yapısına ayak uyduran ve gelişimini destekleyen ulaşım ve iletişim yatırımlarını tek tek hayata geçirmek için 7/24 hizmet esasına göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Açılışını yapacağımız Kırmızı Köprü ve Akçalar Köprüleri de bu kapsamda hayata geçen çok önemli karayolu projeleridir. Bildiğiniz üzere DSİ’nin Kars Çayı üzerinde yürüttüğü Alabalık Barajı projelendirme çalışmaları nedeniyle Kars-Selim Ayrımı – Kağızman Yolu’nun bir kısmı baraj su havzası içinde kalıyor. Bu kesiminin 507 metre uzunluğunda inşa ettiğimiz Kırmızı Köprü ile geçilmesini sağladık. Bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol standardında hizmet verecek Kırmızı Köprü sayesinde karayolunun Alabalık Barajı göl sahası kesiminde yol standardını yükselterek, trafiğin kesintisiz akışını tesis ettik. Kars-Susuz Ayrımı-Arpaçay Yolu’nun 11,4’üncü kilometresindeki Akçalar Köprüsü’nü de fiziki ve geometrik standartlara uygun olmadığı için yeniledik. Yolun doğusuna inşa edilen 75 metre uzunluğundaki köprümüz, bitümlü sıcak karışım kaplamalı halkımıza hizmet verecek.”

KOMŞU ÜLKELERLE YAPILAN TİCARET HACMİNİN ARTIRILMASINA KATKI SAĞLADIK

Çalışmalarının nihai amacının üstün bir hizmet anlayışı ile ticareti ve turizmi daha da güçlendirmek olduğuna işaret eden Bakan Karaismailoğlu, bu gücün de halk ve ülke ekonomisine katma değer olarak dönerek refah seviyesini yükselttiğini bildirdi. Bu projelerle Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerindeki sınır kapılarına daha hızlı ve daha konforlu alternatif erişim imkanı tesis ettiklerini kaydeden Karaismailoğlu, “Komşu ülkelerle yapılan ticaret hacminin artırılmasına katkı sağladık. Ayrıca, Kırmızı Köprü’nün de üzerinde yer aldığı toplam 72 kilometrelik Kars-Kağızman güzergahının 37,6 kilometrelik kesiminde devam eden iyileştirme çalışmalarının tamamlanmasıyla yol 3,7 kilometre kısalacak. Böylece zamandan 7,5 milyon TL, akaryakıttan 3 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 10,5 milyon TL tasarruf edilecek, karbon emisyonu bin 147 ton azaltılacak” diye konuştu.

KARS’IN ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISINA 7 MİLYAR TL’LİK YATIRIM YAPTIK

Kendilerine verilen güçlü desteğin çok değerli olduğunu ve bu sayede de vatandaşların refahının yükselmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Çünkü bizim için; ‘Halka hizmet, Hakka hizmettir.’ Bizim düsturumuzda milletimize hizmet etmenin dışında başka bir gaye yoktur. Türkiye’nin her yanında devam eden projelerimizle üretim, istihdam, ticaret, kültür sanat ve eğitim hayatına canlılık katıyoruz. Bu ülkede milletin efendi olduğunu, siyasi iktidarın hizmetçi olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık. Milletten aldığımızı millete verdik. Rantiyeyi kestik, şantiyeler açtık. Son 19 yılda Kars’ın ulaşım ve iletişim altyapısına 7 milyar TL’lik yatırım yaptık. Kars’ta 2003’te sadece 22 kilometre olan bölünmüş yolları, bugün 273 kilometreye ulaştırdık. Burada BSK kaplı 1 kilometre yol yapılmamıştı. Tam 378 kilometre BSK kaplamalı yol yaptık” dedi. 

KARS’I KOMBİNE TAŞIMACILIKTA MERKEZ HALİNE GETİRDİK

“Karayollarında olduğu kadar Kars’ın demiryolu ulaşımının gelişmesi için de birçok yatırım hayata geçirdik, geçiriyoruz.” ifadelerini kullanan Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kars’ı kombine taşımacılıkta merkez haline getirdik. 30 Ekim 2017 tarihinde Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını hizmete açarak Çin’i Londra’ya bağlayan en kısa, yani en avantajlı ticaret koridorunu oluşturduk. Bir hizmet, ardından başkalarını da getirdi. Kars’ta bu ticaret koridoru üzerinden gelen yükün depolanması ve dağıtılması için lojistik sektörünün bir merkeze ihtiyacı oldu. Hemen işe koyulduk. 412 bin ton taşıma kapasitesi ile 400 bin metrekare lojistik alana sahip Kars Lojistik Merkezi’ni inşa ederek, işletmecilik faaliyetlerine de başlamasını sağladık. Kars’ımıza, ona yakışan çağdaş ve estetik mimarili yeni bir havalimanı da kazandırdık. Yolcu kapasitesini yılda 3,5 milyona çıkardık. 2003 yılında 54 bin olan yolcu trafiği, 2020 yılında pandemiye rağmen 381 bin 123’e yükseldi.”

BİZİ DIŞ BASKILAR KARŞISINDA BAŞIMIZ DİK YÜRÜTECEK OLAN GÜÇLÜ BİR EKONOMİDİR

Güçlü bir ekonominin olmazsa olmazının altyapı ve projeler olduğuna değinen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Cumhuriyet’imizi ve milli bağımsızlığımızı daim kılacak, bizi, dış baskılar karşısında başımız dik yürütecek olan güçlü bir ekonomidir. Güçlü bir ekonominin olmazsa olmazı da altyapıdır, projelerdir. ‘Helalleşeceğiz’ diye ortalıkta dolaşanların ne geçmişte bu ülkeye verdikleri zararı unutabiliriz ne de bugün büyükelçilere, yabancı ülkelere Türkiye karşısında pozisyon almaları için yalvarmalarını. Her yapılan projede ortalığı ayağa kaldıranlara bu millet 2023’te de gereken dersi verecek. Ülkemizin kaybedecek bir dakikası dahi yok. Çalışmalı, üretmeli, gelişmeli ve daha birçok projeyi hayata geçirerek milletimizin refahını daha da yukarılara çekmeliyiz. Bu nedenle bizler de milli ulaşım ve altyapı politikalarımızı ülkemizin ekonomik ve siyasi gücünü destekleyecek bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Vatanımıza olan sevgimizi lafla değil işle, çalışmayla, projelerle ortaya koyuyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’Yİ GELECEĞE HAZIRLAMAK İÇİN DEV YATIRIMLARLA BÜTÜN ÜLKEMİZİ ADETA NAKIŞ GİBİ İŞLİYORUZ

Stratejik konumuyla tarih boyunca pek çok uygarlığın yerleşimi için en cazip coğrafya olan Türkiye’nin öneminin yatırımlarla, projelerle ve devlet aklıyla planlayıp hayata geçirilen hizmetlerle daha da arttığına dikkati çeken Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Türkiye’yi geleceğe hazırlamak için dev yatırımlarla bütün ülkemizi adeta nakış gibi işliyoruz. Artık Kars, eski Kars değil. Tıpkı Türkiye’nin her ili, ilçesi, köyü gibi. Değişimi, gelişimi, yenilenmeyi sindirmiş; daha iyisine ulaşmış; bundan sonrası için, ‘dünyanın Türkiye’ye bağlandığı’ yakın gelecek için heyecan duyan bir Kars var artık. Türkiye’nin yıllardır süren altyapı problemini büyük ölçüde çözdük. Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz arasında Türkiye’mizi ulaşımın her modunda uluslararası bir koridora dönüştürdük. Ülke genelindeki bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden alıp, 28 bin 402 kilometreye çıkardık. Dağlar, geçit vermiyordu; tünellerle, vadileri köprülerle aştık. 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu ise 632 kilometreye yükselttik. 2003 yılına kadar 150 yıl boyunca el değmeyen demiryollarımızın tamamını yeniledik. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını açarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağladık” dedi.

KENDİSİNE VERİLENLE YETİNEN TÜRKİYE ÇOK ESKİLERDE KALMIŞTIR

Havayolunu halkın yolu yaptıklarını ve küresel havacılıkta da zirveye çıktıklarını aktaran Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle noktaladı:“Cumhuriyet’imizin yıl dönümünde, 29 Ekim 2018 tarihinde dev kapasitesiyle hizmete açtığımız İstanbul Havalimanı ile ülkemizi uluslararası havacılığın aktarma merkezi yaptık. Küresel havacılıkta zirveye çıktık. Hatırlayın, ‘İstanbul Havalimanı’na ne gerek var?’ diyorlardı. Bugün, havalimanımızın başarıları karşısında sessizliğe bürünmüş durumdalar. Önce benzer bir itiraz. Ardından başarılar, kazanımlar karşısında sessizlik. Biz bu filmi çok gördük. Dünyanın en önemli ulaşım projeleri Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu’nda da aynı tavırlar sergilediler. Önce itiraz, sonra sessizlik. Biz milletimizle iç içe, omuz omuzayız. Onları dinliyor, anlıyor, ülkemizin ihtiyaçlarını buna göre tespit ediyoruz. Kendisine verilenle yetinen Türkiye çok eskilerde kalmıştır. 19 yıldır sadece iç odaklara değil, dış odaklara karşı da sürdürdüğümüz ‘başı dik’ iktidar politikalarımızdan ödün vermeye niyetimiz yok.”

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.