İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Rosatom Kola NGS’de Hidrojen Üretimine ve Yeni Ünite İnşaatına Başlayacak

Rusya’da bulunan Kola Nükleer Güç Santrali’nde 2023 yılına kadar bir hidrojen üretim ve dönüştürme tesisi hizmete girecek. 1 MW kapasiteli elektroliz tesislerinin yer alacağı komplekste, kapasite ve üretimin daha sonra 10 MW’a çıkartılması bekleniyor.

Kola NGS, ihtiyaç fazlası düşük maliyetli enerji ürettiği ve yeterli altyapıya sahip olduğu için Rusya’da hidrojen üretimi için pilot bölge seçildi. Santral, kendi enerji gereksinimlerini karşılayacak miktarda hidrojen üretimi deneyimine de sahip.

Kola NGS’ye ilerleyen yıllarda iki yeni güç ünitesinin eklenmesi planlanıyor. Yeni ünitelerin inşaatının başlama yılı 2028 olarak belirlendi. Bu ünitelerden ilkinin 2034 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Kola NGS Direktörü Vasily Omelchuk santralde halen faaliyette olan güç ünitelerinin hizmet ömrünün 2033-2034 yılında biteceğini ifade ederek, önümüzdeki yıllarda hizmet dışı kalacak kapasitenin yerinin doldurulmasının gerekeceğini belirtti.

Omelchuk, “Kola NGS-2 adında ikinci bir santralin kurulmasına 20. yüzyılın sonunda karar verilmesine karşın bu karar henüz uygulamaya geçirilmedi. Bununla birlikte santralin inşa edileceği alan seçildi ve ön incelemeler tamamlandı” dedi.

Kola NGS’de inşa edilmesi planlanan iki güç ünitesi, spektral kontrol özellikleri ve yüksek güvenlik seviyeleriyle dikkat çeken her biri 600 MW kapasiteli VVER reaktörlerle donatılacak. Proje halen hazırlık aşamasında.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.