İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Ataköy 2. Kademe Atıksu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hizmete alındı

İstanbul’un 7 farklı ilçesinden gelen 2 milyon 400 bin nüfusun atıksuyunu arıtacak Ataköy 2. Kademe Atıksu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ve İSKİ Genel Müdürü Sayın Raif Mermutlu’nun katıldığı törenle hizmete alındı.

Törene, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’nunyanısıra Milletvekilleri Emine Gülizar Emecan ve Sezgin Tanrıkulu, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, İBB Başkan Danışmanı Murat Ongun, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay ile çok sayıda İBB ve İSKİ çalışanı katıldı.

1.Etabı 2010 yılında 360 bin metreküp kapasite ile hizmete alınan Ataköy Atıksu İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin 2.Kademesinin tamamlanarak hizmete alınması ile günlük kapasite 240 bin metreküp daha artarak 600 bin metreküpe ulaştı.

Tesis Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Başakşehir, Küçükçekmece, Sultangazi ve Esenler İlçeleri’nden toplanan 2 milyon 400 bin nüfusun atıksuyunu arıtacak ve çevreye zararsız hale getirecek.

Tesiste ayrıca, arıtılan suların yeniden tesis ihtiyaçlarında kullanılabilmesini sağlayacak 20 bin metreküplük Membran Ünitesi ile arıtma işlemleri sırasında ortaya çıkan çamuru hem bertaraf etmek hem de ısı ve enerji elde edebilmek için Çamur Çürütme Tankları gibi gelişen arıtma teknolojileri de yer alıyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.