İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Mega Proje “Forum Düzce”

Düzce’nin kronik sorunlardan biri olan Eski Sanayi Sitesi, Kentsel Dönüşümle birlikte modern bir hale bürünecek. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, eski sanayi sitesinin yeni yerine taşınması ve mevcut alana yapılacak olan projenin detaylarını kasım ayında yapılan lansman toplantısında tanıttı.

Eski sanayi sitesinin taşınması ve kentsel dönüşümle birlikte mevcut yerinin cazibe merkezi haline getirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Düzce Belediyesi arasında imzalanan protokol ile birlikte projelendirme çalışmalarının ardından, Beslanbey Mahallesi’ne yapılması planlanan Modern Sanayi Sitesinin 266 dükkan inşaatı, altyapı ve çevre düzenlemesi için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ihale gerçekleştirilmişti.

Geleceğin Düzce’si Cazibe Merkezi Haline Getirilecek

Eski sanayi çarşısının taşınma süreci ilgili konuşan Başkan Özlü; “Şehrimiz değişim ve dönüşüm yaşamaya devam ediyor. Uzun yıllardır çözülemeyen bir sorunu daha çözüyoruz. Eski Sanayi Sitesini bölgeden taşıyarak, mevcut alanı Kentsel Dönüşüm ile birlikte modernize ederek geleceğin cazibe merkezi haline getireceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız.” dedi.

Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’nin çehresinin değiştirmek için attığı adımlardan biri olan Sanayi Çarşısının kentsel dönüşüme girmesi için başlatılan çalışmalar neticesinde “Forum Düzce Projesi” tanıtıldı.

Geçtiğimiz aylarda eski Sanayi Çarşısı genelinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmenin ilk adımı olan Uzlaşma Ofisi açılmıştı. Kentsel dönüşümü gerçekleştirecek olan Turkmall firması açılan ofiste 482 hak sahibi ve 262 dükkânın mülk sahibi ile görüşmeleri sürdürmeye devam ediyor. Uzlaşma ofisi çalışmalarına devam ederken bir yandan da proje ortaya çıkarıldı.

Eski sanayi çarşısı kentsel dönüşüm tanıtım toplantısında konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Göreve geldiğimiz günden bu yana, eski sanayi çarşısının taşınması üzerine çalışıyoruz. Önem verdiğimiz iki konu var. Birincisi Düzce’nin çok güzel kalıcı bir eser kazanmasıdır. Düzce’ye bu eseri kazandırmak istiyoruz. Bu projemiz çok yüksek maliyetli bir yatırım. Orada dükkânların değeri çok fazla yok ama arazi değerli. Bu yapılanmada mülk sahiplerinin kârlı çıkması da ikinci isteğimizdir. Düzce Belediyesi olarak bu tür projelerde kazancımız sizlerin memnuniyetidir” ifadelerinde bulundu.

“Bu Projede Olmaktan Dolayı Mutluyuz”

Turkmall Yönetim Kurulu Başkanı Levent Eyyüpoğlu, lansman toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye ve dünyada 10 Milyon metrekareden fazla projeye imza attık. Yaklaşık 25 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Bilkent Alışveriş Merkezi, İstanbul, Gaziantep, Ankara gibi birçok şehirde vizyoner önder projeler yaptık. Cadde Sakarya’yı Sayın Belediye Başkanımız da ziyaret etti. Düzce’ye daha güzel bir proje yapmakta karar kıldık. Forum Düzce basit ama vizyoner bir projedir. Şehrin kalbini yeniden yaratıyoruz. Meydanlar, yaya yürüme alanları, otoparkları ile şehrin görüntüsünü ve albenisini artıracak bir proje yapacağız. Düzce turizm açısından da potansiyelini artıracak. Birçok marka da bu projede yer alacak. Hem alışverişin hem ticaretin olduğu bir alan olacak. Çevreci olacak. Konfor bozulmadan sıfır atık sistemi olacak. Elektrikli bisikletler ve scooterlar olacak. Düzce için de bir şans. Böyle bir projede olmaktan dolayı da mutluyuz” şeklinde konuştu.

Düzce’nin Kültürel Özellikleri Yapılarda Yansıtılacak

Konuşmaların ardından Proje Mimarı Öznur Çakır projeyi sunumunu gerçekleştirdi. Yaya, araç sirkülasyonu, yeşil alanlar, iklim şartları, yakın çevre yapılaşmaları, nüfus dağılımları, turizm alanlarında analizler yaptıklarını kaydeden Mimar Çakır, “Projede tüm dükkanların önünde açık ve kapalı otoparklar olacak. Alt katlarda dükkanlar bulunacak, üst katlarda da konut alanlarımız olacak. Konutlarda modüler bir sistem düşünerek her ihtiyaca cevap vermek istedik. Konutlarda Düzce’ye ait bir kurgu üzerinde çalıştık. Düzce’nin geleneksel, kültürel özelliklerini aldık, cephelerde bunu yansıttık. Konuralp evlerinin cepheleri, Batı sur duvarı, Atlı Kapı, Antik Tiyatro, Karaçalı Orhangazi Cuma Camii, Sarıkaya Mağarası formlarını soyutlaştırdık ve modernize ettik” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.