İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Türkiye’nin İlk 3 İstasyonlu Füniküleri “İTÜ – İstinye Füniküler Hattı”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye’de ilk kez uygulanacak, dünyada ise nadir görülen istasyonlu füniküler hattı için ihaleye çıktı. İBB Raylı Sistem Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü’nün “İTÜ – İstinye Füniküler Hattı İnşaat, Elektromekanik ve Araç Alım İşi” ihalesi, İBB Bakırköy binasında gerçekleştirildi. 

4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 20. Maddesi çerçevesinde tüm isteyenlerin katılabildiği “Belli İstekliler Arasında İhale Usulü” ile 11.08.2021 tarihinde yapılan ihaleye, 22 firma başvuruda bulunmuştu. Teknik değerlendirilmelerin yapılmasından sonra uygun görülen firmalardan teklifleri istendi. 3 firmanın “Teşekkür” sunduğu ihaleye 3 firmadan teklif geldi. Tekliflerin değerlendirilmesinden sonra kazanan firma açıklanacak ve 790 gün olarak belirlenen inşaat aşamasına geçilecek.

Türkiye’nin ilk 3 istasyonlu füniküleri olacak İTÜ – İstinye Füniküler Hattı 2 bin 650 metre uzunluğunda olacak. Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile entegre olacak raylı sistem, maksimum yüzde 12 eğimle inşa edilecek ve tamamlandığında saatte tek yönde 3.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Fünikülerin İTÜ ve İstinye istasyonlarının uzunluğu ise 80 metre olacak. Orta kısmında bulunacak Reşitpaşa İstasyonunun uzunluğu ise 150 metre olacak.

Metroyu İstinye’de sahil yolu ve Boğaz ile buluşturacak raylı sistem, Şehir Hatları iskelesine bağlanacak. Deniz yolu ile desteklenecek sistem, İstanbul’da Asya ve Avrupa kıtası arasındaki mevcut köprülerin ve tüp geçitlerin yükünü hafifletecek. Proje, özellikle Sarıyer ve Beykoz ilçelerinin yolcu ve trafik yükünü alacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkılan İTÜ – İstinye Füniküler Hattı İnşaat, Elektromekanik ve Araç Alım İşi (İşin Süresi: 790 gün) için 21.01.2022 tarihinde teklifler alındı. Yaklaşık maliyeti 935.556.747,09 TL ve sınır değeri 374.222.698,84 TL olan ihaleye katılan firmalar ve teklifleri şöyle;

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.