İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Yoncalı Barajı İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor

Malatya ili için çok büyük önem arz eden Yoncalı Barajı inşaatında çalışmalar devam ediyor.  Barajın tamamlanması ile depolanacak 114 milyon m³ su ile 174 bin 090 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilen Malatya Yoncalı Barajında gövde kaya dolgusu ve dolusavak imalatları tamamlandı. İmalatı devam eden ön yüzü beton kaplamanın % 30 ‘u tamamlanmış olup, 2021 yılı sonuna kadar tamamı bitirilmek suretiyle Malatya Yoncalı Barajı su tutmaya hazır hale getirilmiş olacak.

Yoncalı Sulaması İsale Tünelinde TBM ile Kazı Çalışmaları Devam Ediyor

Bununla birlikte Malatya Yoncalı Sulaması kapsamında yapımı devam eden 9.040 metre uzunluğun ki Yoncalı Sulaması İsale Tünelinde de çalışmalar devam ediyor. TBM ile tünel açmada 2.983 metre ilerleme sağlanmış olup işte fiziki gerçekleşme % 35 seviyesinde.

Temelden 98 metre yüksekliğinde, 114 milyon m³ su biriktirme hacminde ve 2,25 milyon m³ gövde dolgu hacmine sahip Malatya Yoncalı Barajının ve diğer bileşenlerinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarladaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede tarımsal istihdama katkı sağlanacak ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 165 Milyon TL gelir artışının sağlanmasının hedeflenmektedir.   

Sulamadan faydalanacak yerleşim birimleri; Akören, Alhasuşağı, Armutlu, Asmaca, Aşağısülmenli, Bozan, Çavuş, Çevreli, Ermişli, Eymir, Gökağaç, Gümüşlü, Güngören, İsaköy, Karahöyük, Kızık, Kömürlük, Kuyudere, Morhamam, Tarlacık, Tatkınık, Yeniköy, Yukarı Sülmenli köyleridir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.