İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Türk Doğal Taş Sektörü Tüm Boyutlarıyla MERSEM’de Ele Alındı

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Türkiye 11. Uluslararası Mermer ve Doğal Taş Kongresi ve Sergisi (MERSEM 2021) kapsamında gerçekleştirilen “Mermer Dış Ticareti ile İlgili Sorunlar” konulu panelde maden sektörü ve doğal taş ihracatında gelinen nokta, ilerleyen süreçte yapılması gerekenler ve karşılaşılan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türk doğal taşının değerinin düşmemesi adına üretimin ihtiyaç dahilinde yapılması gerektiğine vurgu yapan Dinçer, blok doğal taş yüklemelerinde yaşanan konteyner hasarları sonucunda  firmalarımızdan tahsil edilmeye çalışılan haksız bedellere karşı uzman hukukçularla işbirliği içerisinde en kısa sürede harekete geçeceklerini açıkladı.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası tarafından 21 yılı aşkın süredir düzenlenmekte olan ve doğal taş sektöründeki gelişmelerin her yönüyle değerlendirildiği Türkiye 11. Uluslararası Mermer ve Doğal Taş Kongresi ve Sergisi (MERSEM 2021) gerçekleştirildi. Divan Otel Diyarbakır’da gerçekleştirilen panelde İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer; “Mermer Dış Ticareti ile İlgili Sorunlar” konulu panele katılarak maden sektörü ve doğal taş ihracatında gelinen nokta ile ilerleyen süreçte yapılması gerekenler hakkında bilgi vererek karşılaşılan sorunlarla ilgili konuşma gerçekleştirdi.

“Üretimleri ihtiyacımız kadar gerçekleştirmemiz gerekiyor”

Maden sektörünün 2021 yılını yaklaşık 6 milyar dolar ihracat ile kapatacağının öngörüldüğünü söyleyen Dinçer, bunun yaklaşık 2 milyar dolarını ise doğal taş ihracatının oluşturduğunu belirtti. Blok doğal taş ihracatında pandemi öncesi seviyeye henüz ulaşılmadığını ifade eden Dinçer, işlenmiş doğal taşta ise ciddi bir atılımın olduğunu kaydederek şöyle devam etti: “Doğal taş çıkarılan bir bölgede çok kısa bir zaman içerisinde birden fazla ocağın açılması sektörümüz açısından büyük handikap. Bu durum gerçekleştiği zaman, firmaların rekabeti fiyatlara yansıyor ve doğal taşın değeri düşüyor. Bundan dolayı, sektör olarak üretimleri ihtiyacımız kadar gerçekleştirmemiz gerekiyor. Üretim kapasitelerimizi tekrar gözden geçirdiğimiz takdirde sektörümüz daha hızlı gelişecektir. Asıl mesele, daha az üretimle daha fazla kar elde edebilmek ve elde edilen o kar ile ülkemize daha fazla katkı sağlamak.”

Maden sektörü survey talep edilmesine karşı harekete geçti

Pandemiyle birlikte maden sektörünün pek çok sorunla karşı karşıya kaldığını belirten Dinçer, “Geçtiğimiz yıl konteyner ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşadık. Öncelikle konteyner bulamadık. Daha sonra konteyner bulduk fakat fiyatları çok yüksekti. Uygun konteyner bulunca da iptaller söz konusu oldu ve gönderdiğimiz ürünler limanlarda veya depolarda beklemek zorunda kaldı. Bunlara ekstra ücretler ödemek zorunda kaldık fakat özellikle son iki yıldan beri firmaların gönderdiği blok mermer konteynerlerinde hasar olduğu için taşıyıcı firmalar tarafından survey talep ediliyor. Ayrıca zarar gören konteynerin değiştirilmesi yerine tüm yük durduruluyor ve aktarma limanından gönderilerin yoluna devam edilmesine müsaade edilmiyor. Survey yapılacağı söylenerek firmaların malları bazen birkaç ayı bulan sürelerde limanda bekletiliyor. Bu yaşanan gecikmeden dolayı da müşterilerin zarar görmesine ve firmalara olan güvenlerini kaybetmeleri sonucu sonraki siparişlerini de iptal etmelerine neden oluyor. Bunun çözümü için çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz, bir yol haritası hazırlayıp firmalara duyuracağız. Bu kapsamda sözleşmeleri ayrıntılı bir şekilde kontrol edeceğiz, konteynerleri kiralarken blok mermer yüklediğimizi özellikle belirteceğiz ve konteynerlerin geçmiş sicil dosyalarını isteyeceğiz. Bunun yanı sıra tarafımıza ödetilmek istenen cezalar için de denizcilik alanında uzman hukukçulara danışacağız. Kendileriyle anlaştık ve çok kısa süre içinde anlaşmaları da imzalayacağız” dedi.

Türk doğal taşı tanıtım faaliyetleriyle dünyaya açılıyor

Doğal taşın yurt dışında yeni pazarlara ulaşması adına çalışmalar yaptıklarını kaydeden Dinçer, örnekleri “Ticaret heyetlerimiz sayesinde doğal taşların yarattığı katma değeri daha geniş kitlelere anlatıyoruz. Bu ticaret heyetlerine firmalarımız katılım gösterdiği takdirde yeni  pazarlar ile tanışma fırsatları yakalıyor. Pandemi sürecinde Türk doğal taşının çeşitli tür ve desenlerinin anlatılması yönünde de online çalışmalar yaptık. ABD’ye yönelik “Çağdaş Tasarım ve Mimaride Türk Traverteni” konulu ve Amerikan Mimarlar Derneği (American Institute of Architects) ile “The Design Opportunites of Natural Stone” temalı webinarlar düzenledik ve Türk doğal taşının ne denli başarılı sonuçlar gösterdiğini aktardık. Milano Tasarım Haftası’nda ise “Turkish Stones Library” sergisiyle katılım sağladık. Böylelikle doğal taş açısından bir diğer önemli ülke olan İtalya’da Türk taşı kütüphanesini sergileyerek ülkemizin bu alandaki potansiyelini gösterme fırsatı yakaladık. Bunun yanı sıra şu anda devam etmekte olan Expo Dubai 2020 etkinlikleri dahilinde Türkiye pavilyonunda Türk doğal taşını sergilemekteyiz” şeklinde açıkladı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.