İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

Şanlıurfa’da Bilim Merkezi Kuruluyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa’da yapılacak olan Bilim Merkezi için Ankara’da Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TUBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile projenin detaylarını görüştü.

Yaş ortalaması ile Türkiye’nin en genç nüfuslu şehri olan Şanlıurfa’da gençleri bilime yönlendirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK iş birliği ile kuracağı Bilim Merkezi ile genç mucitleri, geleceğin bilim adamlarını yetiştirecek.

İlk Bilim çalışmalarının yapıldığı Harran Ekolünü tekrar canlandırmak için Şanlıurfalı gençlere yönelik kurulacak olan Bilim Merkezinde, uzman öğreticiler tarafından uygulamalı eğitimlerin alınabileceği, robotik kodlama, dokunarak ve hissederek hayal güçlerini oluşturabilecekleri Bilim Merkezi inşa edilecek. Çocukların kendilerini, yeteneklerini keşfedebilecekleri, Ar-ge çalışmalarını yürütebilecekleri, deney ve araştırma yapabilecekleri modern bir tesise kavuşmuş olacaklar.

GAP Vadisi Projesinin bir bölümünde 51 Bin metrekare üzerine yapılacak olan Bilim Merkezi için Başkan Beyazgül’ün talimatları ile yeni projelendirme çalışmaları başlatıldı.

Şanlıurfa’da gençlerin bilime olan ilgisini artırmak, bilimsel çalışmalara katkı sağlamak, Şanlıurfa’da bilim insanları, mucitler yetişmesini sağlamak amacıyla ihale işlemleri tamamlanan Şanlıurfa Bilim Merkezi inşaat alanında çalışmalar devam ediyor.

Proje, Yaklaşık 55.000 m2 inşaat alanı ve 5927,30 m2 zemin kat, 2294,80 m2 birinci kat , 788,80 m2 ikinci kat olmak üzere toplamda 9010,90 m2 kapalı alandan oluşmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından 28.06.2021 tarihinde teklifleri toplanan Bilim Merkezi Yapım İşi ihalesini kazanan firma ile 12.08.2021 tarihinde sözleşme imzalandı. 78.650.225,36 TL yaklaşık maliyetli işi 72.847.000,00 TL bedel ile Doğuş Makina (Şanlıurfa) firması aldı. İşin süresi 330 takvim günüdür.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.