İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden

KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler Sosyal Konut Projesinin Temeli Atıldı

KİPTAŞ’ın Anadolu Yakası’ndaki yeni sosyal konut projesi, “KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler”in temeli atıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla, Aydınlı Mahallesi’ndeki şantiye alanında gerçekleştirilen temel atma törenine; CHP İstanbul milletvekili Gökhan Zeybek, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve bölge halkı da katıldı.

KİPTAŞ GENEL MÜDÜRÜ ALİ KURT : “ EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZ EVİ OLMAYANLARI EN UYGUN KOŞULLARDA EV SAHİBİ YAPMAK”

Törende konuşma yapan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt; KİPTAŞ yeni yönetimi olarak, ödenebilir koşullarda, tasarım odaklı ve çevre dostu projeler üretmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Genel Müdür; “Evi olmayanları mevcut dönemin şartlarında en uygun koşullarda ev sahibi yapmak en önemli hedefimiz ve motivasyonumuz. 2,5 yıldır üretimine başladığımız 4 sosyal konut projesinde de hedefimiz, asgari ücretin altında sabit taksitler sunarak ev sahibi olmayanlara bu imkanı sağlamaktı. Ve bunu başardığımız için mutluyuz. Üstelik bugün geldiğimiz noktada; ekonomik belirsizliklerin katlanarak devam ettiği, döviz kurlarının hızla yükseldiği ve inşaat maliyetlerinin çok kısa bir sürede %55 artış gösterdiği bir dönemde, hem yeni sosyal konut projemizin temelini atabilmek hem de 2022 yılı için belirlenen asgari ücretin altında 3.400 liradan başlayan sabit taksit seçeneğini sunmanın dikkate değer olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

KİPTAŞ GENEL MÜDÜRÜ ALİ KURT: “EVİ OLMAYAN VE KONUT EDİNMESİ GEREKENLERİN ALIM GÜCÜ HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR”

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, yaptığı konuşmada inşaat sektöründeki ekonomik gelişmelere de değindi. Kurt, “Evi olmayan ve konut edinmesi gerekenlerin alım gücü her geçen gün düşüyor. İnşaat sektöründeki gelişmeler, üzülerek söylüyorum ki; alt gelir grubu vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılayamayacak durumda. Kira rakamları ortada. Elbette bu gün bizim; bu maliyet sağlayabilmemizin altında hem kar amacı gütmeyen bir şirket olmamız hem de gerçekçi ve öngörülü çalışmalar yaparak alternatif finans yöntemleri geliştirmemiz var. 27 Kasım’da Pendik’te dönemimizdeki ilk kaynak geliştirme projesinin temelini attık. %100 çevreci olan, kreşiyle mimarisi ile bölgeye değer katacak bir proje Pendik Arkatlı Evler. Orada da söylediğimiz gibi Pendik projesi ile kaynak üretecek ve bu proje dahil yıl sonuna kadar temel atacağımı iki sosyal projeye gelir aktaracağız. Bugün ilkinin, Tuzla Aydınlık Evler’in temelini atmanın heyecanını sizlerle paylaşıyoruz. İlk günden itibaren sosyal konuta yeni standartlar getiren vizyonumuzla, ödeme koşullarını sosyal konut çizgisinde tutabilmek için yeni dönemde ciddi çaba ve gayret gösterdik.” dedi.

KİPTAŞ GENEL MÜDÜRÜ ALİ KURT: “EN UCUZ SOSYAL KONUT PROJESİNE İMZA ATIYORUZ”

Dövizdeki artışlar nedeniyle  malzeme tedarikinde ciddi sıkıntılar yaşandığını, İstanbul’da uygun arsa üretiminin neredeyse imkansız hale geldiğini dile getiren Ali Kurt, “İnşaat girdilerinin %80’i dövize endeksli. İnşaat kalemleri tekliflerinin sabahtan akşama değiştiği bir ortamdayız. Yapım ihalesine çıkabilmek, yüklenicilerle anlaşabilmek her geçen gün zorlaşıyor. Bu zorlu günlerde de vatandaşlarımızın bu anlamdaki hayati ihtiyacına, konut ihtiyacına cevap verebildiğimiz için mutluyuz. Tuzla Aydınlık Evler ile Türkiye’de m2 birim fiyatı olarak en ucuz sosyal konut projesine imza atıyoruz.” açıklamasında bulundu.

KİPTAŞ GENEL MÜDÜRÜ ALİ KURT: “ÇEVRE BİLİNCİNE VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE KATKI SAĞLAYACAK BİR PROJE”

KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler projesinin detaylarından bahseden Genel Müdür, diğer projelerde olduğu gibi bu projede de çevre dostu sistemlere yer verileceğini dile getirdi. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt’un, KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler projesine dair şu detayları verdi:

“KİPTAŞ olarak sosyal konut üretirken de sürdürülebilirliği ve çevreyi de ihmal etmiyoruz. Bugün maliyet baskısı altında olsak dahi, bu projemizde de çevre bilincine ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak sistemler kullanacağız. Projemizde çevre ve peyzaj aydınlatması için solar aydınlatma armatürlerini kullanacak ve ayda yaklaşık 10 konutun elektrik sarfiyatından tasarruf edeceğiz. Bu tasarrufla her gün 7 aracın doğaya salacağı kadar karbon emisyonunu engellemiş olacağız. Amacımız sosyal ya da kaynak geliştirme her projemizde de çevre dostu sistemleri kullanarak farkındalık yaratmak. Sektöre örnek olmak. Ayrıca projemizin site yönetim planına etkin atık yönetimi sisteminin yapılacağını ekleyeceğiz. Böylece; atıkların azaltılmasına, ayrıştırılmasına ve geri kazanılmasına yarayan bir sitemi başlatmış olacağız. KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler açık site olarak tasarladığımız, duvarlarla kapalı değil, etrafındaki yaşamla entegre olacak bir projedir.”

Konuşmaların ardından, İmamoğlu ve beraberindeki heyet, butonlara basarak, temele ilk harcı döktü.

FERAH TASARIMA SAHİP, FAYDALI ALAN KULLANIMI YÜKSEK DAİRELER

Cadde üstü dükkanlardan yürüyüş alanlarına, ortak yaşam alanlarından oyun parklarına kadar erişilebilir konforlu yaşam alanları sunan projede ferah tasarıma sahip benzersiz daireler bulunuyor. Toplam 343 bağımsız birimden oluşan “KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler” projesinde; ortalama satışa esas brüt alanları 88 m2 olan 210 adet 2+1 kapalı mutfak daire, 79 m2 olan 40 adet 2+1 açık mutfak daire, 104 m2 olan 71 adet 3+1 kapalı mutfak daire olmak üzere toplam 321 konut ve 21 ticari birim bulunuyor. Projede ayrıca bir de kreş inşa edilecek.

UYGUN ÖDEME SEÇENEKLERİ SAYESİNDE İYİ BİR YAŞAM İÇİN İYİ BİR SEÇİM

Çağdaş ve özgün bir mimari ile tasarlanan “KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler” sosyal konut projesi uygun ödeme seçenekleri ile sunuluyor. Projede 383 bin liradan başlayan peşin fiyatlar ya da 77 bin lira peşinat, 77 bin lira teslimde ödeme ve 120 ay 3.400 liradan başlayan sabit taksitlerle ev sahibi olma imkanı sağlanıyor.

BAŞVURU SÜRECİ VE BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvurmak için başvuru sahibinin T.C. vatandaşı ve reşit olması, kendisi veya eşine ait tapuda kayıtlı, kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli bağımsız bölümün olmaması, en az son bir yıldır İstanbul’da ikamet etmesi ve daha önce KİPTAŞ’tan konut satın almamış olması şartları bulunuyor. Ancak ebeveynleri ile yaşayan 18 yaşını doldurmuş tüm bireyler, üzerine ev olmaması ve diğer şartları taşıması halinde projeye başvurabilecek. Projeye başvurular, 13-28 Aralık (saat 17.00) tarihleri arasında online olarak aydinlikevler.kiptas.istanbul adresinden alınacak. Her bir başvuru için 500 lira katılım bedeli yine internet üzerinden kredi kartı veya havale/eft ile ödenebilecek.

AYRICALIKLI GRUPLARA 80 KONUT AYRILDI

“KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Evler” sosyal konut projesinde ayrıcalıklı grup olarak; Tuzla Aydınlı Mahallesi’nde en az 1 yıldır ikamet edenler, kamu ve özel sağlık personeli olarak çalışanlar (özel ve kamu tüm sağlık merkezlerinde çalışan, temizlik görevlisi, memur, ambulans şoförü, hasta bakıcı, hemşire, doktor, vb. ile tıbbi laboratuvar, aile sağlığı merkezi, eczane ve özel muayenehane çalışanları, diş hekimleri vb. dahil)  en az % 40 engelli vatandaşlarımızla şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri belirlendi ve projedeki konut adedinin yaklaşık %25’ine denk gelen konut ayrıldı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.